Porównanie przeglądarek internetowych

Użytkownicy Macintoshy mogą skorzystać z wielu przeglądarek internetowych. Jednak największe możliwości zapewniają darmowy Firefox i płatny OmniWeb.


Użytkownicy Macintoshy mogą skorzystać z wielu przeglądarek internetowych. Jednak największe możliwości zapewniają darmowy Firefox i płatny OmniWeb.

Rozmowa na temat przeglądarek internetowych często przypomina dyskusje polityczne lub religijne. Wybór jednej z dostępnych propozycji sprawia, że stajemy się głusi na argumenty innych stron. Z drugiej strony wiele osób nawet nie wie, że dostępne są alternatywne rozwiązania, a nie tylko program instalowany wraz z systemem.

W tym artykule przedstawimy pięć przeglądarek, które są stale rozwijane i cieszą się sporą popularnością. Wybraliśmy programy Apple Safari 2.0, Camino 1.0, Firefox 1.0.7, OmniWeb 5.1.1 i Opera 8. Nie uwzględniliśmy programów iCab i Netscape, których ostatnie wersje nie zyskały większego uznania użytkowników, ani przeglądarki Microsoft Explorer, której dni są policzone.

Podstawowe funkcje

<strong>Więcej możliwości</strong> Instalacja wtyczek Firefoksa i Camino wymaga tylko odwiedzenia strony internetowej Mozilla.org

Więcej możliwości Instalacja wtyczek Firefoksa i Camino wymaga tylko odwiedzenia strony internetowej Mozilla.org

Przeglądarka WWW jest narzędziem, które pozwala sprawnie poruszać się po Internecie. Wszystkie przeglądarki w naszym zestawieniu mają pewne wspólne cechy, takie jak sposób zarządzania zakładkami, plikami cookie i ustawieniami zabezpieczeń, funkcja przeglądania w kartach, a także możliwość automatycznego wypełniania formularzy. Szybkość ładowania stron internetowych jest praktycznie identyczna. Jedynie Firefox dość wolno uruchamiał się, ale problem ten wyeliminowano już w wersji 1.0.6. Trzy przeglądarki są opcjonalnie dostępne w polskiej wersji językowej - Safari, Camino i Firefox, co może być sporą zaletą dla użytkowników.

Choć sposób implementacji standardowych funkcji różni się w każdej przeglądarce, podstawowe zasady działania są praktycznie identyczne. Oznacza to, że użytkownik nie powinien mieć problemów z przesiadką do innego programu. Pewne problemy sprawiał jedynie OmniWeb - programiści zdecydowali się na użycie odmiennej terminologii, przez co odnalezienie niektórych funkcji może być utrudnione. Jakie są więc najważniejsze różnice między poszczególnymi przeglądarkami? Każda z nich zapewnia pewne funkcje dodatkowe, które mogą ułatwić korzystanie z sieci

Rozszerzenia Firefoksa

<strong>Uboga, ale skuteczna</strong> W Camino brakuje wielu funkcji znanych z innych programów, ale przeglądarka ta nie ma problemu z wyświetlaniem nawet skomplikowanych witryn

Uboga, ale skuteczna W Camino brakuje wielu funkcji znanych z innych programów, ale przeglądarka ta nie ma problemu z wyświetlaniem nawet skomplikowanych witryn

Rozwijane przez organizację Mozilla programy Firefox i Camino to z pewnością najbardziej elastyczne i uniwersalne przeglądarki w naszym zestawieniu. Zostały oparte na mechanizmie Mozilla, który jest kompatybilny z większością witryn internetowych. Każdy programista może tworzyć własne wtyczki i kompozycje, które zmieniają wygląd i działanie przeglądarki. Z racji mniejszej popularności Camino, znacznie więcej wtyczek jest dostępnych dla Firefoksa.

To właśnie dzięki tym rozszerzeniom Firefox zdobywa uznanie ogromnej rzeszy użytkowników. Wtyczka Forecastfox wyświetla prognozę pogody w prawym dolnym rogu okna przeglądarki, a FoxyTunes umożliwia sterowanie odtwarzaczem iTunes bezpośrednio z programu. Witryna Mozilla.org zawiera tak wiele wtyczek, że dokładne poznanie ich działania wymaga kilku dni.

<strong>Okienko wyskakujące</strong> Opera wyświetla małe okienko wyskakujące (na zrzucie w prawym górnym rogu) informujące o zablokowaniu okien wyskakujących

Okienko wyskakujące Opera wyświetla małe okienko wyskakujące (na zrzucie w prawym górnym rogu) informujące o zablokowaniu okien wyskakujących

Firefox udostępnia także wiele innych przydatnych funkcji. Żadna inna przeglądarka w naszym zestawieniu nie zapewnia lepszego narzędzia do wyszukiwania. Zamiast typowego okna, w którym wpisujemy szukane słowo, Firefox udostępnia małe pole tekstowe na dole głównego okna. Po wpisaniu żądanej frazy kolejne jej wystąpienia na stronie zostają wyróżnione, dzięki czemu przechodzenie między wynikami wyszukiwania jest łatwiejsze.

Wbudowane narzędzie do blokowania okienek wyskakujących można uzupełnić o rewelacyjne narzędzie Adblock, które ukrywa praktycznie wszystkie typy reklam internetowych. W przeciwieństwie do Safari, Firefox nie oferuje wbudowanego czytnika RSS, ale zapewnia funkcję Live Bookmarks, która monitoruje witryny z kanałami RSS i powiadamia użytkownika o aktualizacjach.

Pomimo tego, że program Camino został oparty na tej samej technologii co Firefox, nie zapewnia wszystkich funkcji wymaganych od nowoczesnych przeglądarek, takich jak automatyczne uzupełnianie formularzy i rozpoznawanie witryn z obsługą RSS. Nie rekompensuje tego dość atrakcyjny interfejs, który ma bardziej "macowy" wygląd niż Firefox z domyślną kompozycją.

Jak testowaliśmy

Do testów wybraliśmy dziesięć różnych witryn internetowych, które są często odwiedzane przez użytkowników. Odwiedziliśmy te witryny w celu sprawdzenia, czy poszczególne programy spełniają różne kryteria. W każdej przeglądarce uruchomiliśmy także zestaw typowych skryptów JavaScript.

W czasie testów odwiedziliśmy gazety New York Times (www.nytimes.com), Newsweek (www.newsweek.com) i San Francisco Chronicle (www.sfgate.com), a także bank M&T Bank (www.mandtbank.com). Sprawdzaliśmy sposób wyświetlania stron i dostępność wszystkich funkcji witryny.

Aby sprawdzić implementację technologii CSS, odwiedziliśmy witryny Vivabit (www.vivabit.co.uk) i CSS Zen Garden (www.csszengarden.com). Przedstawienie witryn, które posłużyły nam do testów technologii XMLHTTPRequest, można znaleźć w ramce "Nadchodzi nowa rewolucja".

Zestaw testów JavaScript SpeedTest 4.0 (macworld.com/0767) posłużył nam do sprawdzenia czasu wykonywania typowych akcji języka JavaScript. Używaliśmy również aplikacji WWW do tworzenia blogów o nazwie TypePad (patrz ramka "Różnice podczas surfowania").