Porozmawiaj z komputerem

Nowa technologia łącząca sztuczną inteligencję i rozpoznawanie głosu pozwoli na swobodną rozmowę z maszyną. Czy już wyrzucać myszkę?

Dzięki nowej technologii Intelligent Voice Interactive Technology (IVIT), zaprezentowanej przez firmę One Voice Technologies, radykalnej zmianie może ulec sposób obsługi komputera. Sztuczna inteligencja i pełniejsza obsługa “mówionego” języka wdrożone w IVIT pozwolą użytkownikom na sterowanie urządzeniami za pomocą głosu, a nawet rozmawianie ze swoimi komputerami. Technologia jest tworzona z przeznaczeniem dla domowych użytkowników, ale będą ją mogli zastosować także sprzedawcy komputerów, dostawcy usług internetowych i twórcy stron WWW. Produkt ma pojawić się w sprzedaży w 2000 r. w cenie 49-79 USD.

Użytkownik będzie współpracować z IVIT za pośrednictwem animowanego agenta (reprezentowanego przez pojawiający się na ekranie obrazek). Wystarczy przemawiać do niego, a komputer wykona wszystkie nasze polecenia. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji możliwe będzie wykorzystanie zwykłej, codziennej mowy (oczywiście w języku angielskim).

Jak obiecuje Dean Weber, prezes One Voice Technologies, IVIT będzie potrzebować zaledwie 10 minut, aby zapoznać się z głosem użytkownika. Program poradzi sobie z interpretacją naturalnego języka, a nawet sam rozpozna ewentualne błędy. Lista słów rozpoznawanych przez agenta nie jest z góry ograniczona. Pytanie o pogodę może więc nie mieć jednej poprawnej formy: "Jaką dziś mamy pogodę?". Będziemy mogli użyć też zwrotu: "Czy dziś będzie padało?" i usłyszymy w odpowiedzi: "Dzisiejsza prognoza pogody nie przewiduje opadów". Ponadto na ekranie komputera zostanie wyświetlona strona WWW z mapą pogody dla naszego regionu.

IVIT dostarczy też narzędzi dla webmasterów umożliwiających umieszczanie ścieżek głosowych na stronach WWW. Narzędzie skryptowe nie będzie w żaden sposób ingerować w kod HTML, skonstruuje jednak odrębną, głosową mapę strony.

Więcej wiadomości: www.idg.net