Porozumienia Corela

Corel Linux cieszy się dużym zainteresowaniem użytkowników, a jego twórcy nawiązują porozumienia z producentami hardware'u, mające na celu zwiększenie funkcjonalności tego systemu operacyjnego.

Corel poinformował, że w ciągu zaledwie pierwszego miesiąca udostępniania systemu operacyjnego Corel Linux kopie tej dystrybucji pobrało z Internetu ok. ćwierć miliona osób. Do tej liczby należy doliczyć jeszcze tych użytkowników, którzy zainstalowali system z CD-ROM-ów dołączonych do kilkudziesięciu czasopism komputerowych na świecie. Dzięki uzupełnieniu swojej oferty (pakietu Corel Suite i Corel Draw) o własny system operacyjny Corel może uwolnić się od Microsoftu. Dotychczas ten pakiet oraz oprogramowanie graficzne działały jedynie pod systemem Windows.

Aby zwiększać popularność swojej dystrybucji Linuxa, Corel nawiązał współpracę z trzema firmami. Wraz z Bitstream pracuje nad translacją serwera fontów na Linuxa. Z firmą S3 pracuje nad sterownikami do akceleratorów graficznych 2D i 3D. Zaś alians z Creative Technology ma wzbogacić dystrybucję Corel Linux o sterowniki do jej kart audio i wideo. Jak poinformował Michael Cowpland, prezes Corela, dla kart opartych na chipie Nvidia sterowniki już są w fazie ostatecznych prób, a wkrótce zostaną opracowane również dla SoundBlaster Live!

Wszystkie powyższe posunięcia mają ułatwić instalację i poprawną konfigurację Linuxa początkującym użytkownikom. Corel informuje, że to dopiero początek jego działań w tym kierunku.

Więcej informacji:

www.corel.com

www.corel.linux.com