Port Androida na Nintendo Switch gotowy!

Dwaj członkowie forum deweloperów XDA zrealizowali pierwszy port Androida na Nintendo Switch. Jest on dostępny za darmo dla każdego chętnego.

Nintendo Switch nie jest urządzeniem, które może być kojarzone z systemem Android i pisanym na niego oprogramowaniem. Użytkownicy forum XDA Developers, o nickach langer hans oraz bylaws, sprawili, że na wszelkich "hakowalnych" konsolkach Switch (czyli tych, które trafiły na rynek przez lipcem 2018) można zainstalować i uruchomić - bezpośrednio z karty SD - LineageOS 15.1. Oferuje on wszystkie podstawowe usługi systemu Android, w tym wsparcie dla usług Google, a nawet natywnych aplikacji Nvidia Shield. Można dzięki temu pograć w Half-Life czy Portal, a nawet korzystać z GeForce Now (jeśli otrzymuje się bety). Jak donoszą twórcy, joycony oraz Nintendo Pro Controller działają bez problemu, a z zadokowaną myszką i klawiaturą nie ma zazwyczaj problemów.

switchroot LineageOS 15.1 odpowiada systemowi Android Oreo 8.1. Ma profile dla procesora oraz procesora karty graficznej, działa w trybie zadokowania, jak i handheldu. Istnieje jednak kilka problemów, nad których rozwiązaniem pracują programiści: automatyczne dopasowanie położenia ekranu do orientacji urządzenia, wykorzystanie zasobów baterii (obecnie wyczerpuje się szybko), nie wykrywa ładowania - ale urządzenie jest ładowane, niektóre aplikacje nie współpracują prawidłowo z joyconami, zdarzają się przekłamania w wykrywaniu dotyku na wyświetlaczu.

Zobacz również:

Aby zainstalować system na Nintendo Switch, potrzebny jest obraz zapisany na karcie SD. Instalacja nie narusza głównego systemu urządzenia, dlatego po instalacji nic nie będzie szwankować.

Instrukcja instalacji (w języku angielskim) oraz linki do pobrania znajdują się na tej stronie.