PortableApps Suite 1.0 - biuro na kluczu USB

Do instalacji pakietu wymagane jest 512 MB wolnej przestrzeni. Jego największą zaletą jest zintegrowanie pakietu OpenOffice, który z powodzeniem zastąpi w większości przypadków płatnego Microsoft Office. Wszystkie ustawienia przeglądarki internetowej, ulubione strony, książka adresowa, książka kontaktów komunikatora, terminarz oraz inne opcje są zapisywane bezpośrednio w napędzie zewnętrznym. Dzięki temu uruchamiając Writera i Firefoksa w domu możesz kontynuować przerwaną sesję w pracy. Łatwo sobie wyobrazić szereg innych zastosowań - uruchamianie pakietu w bibliotece, kawiarence czy w innych miejscach. Kiedy goni cię jakiś termin i masz awarię komputera nie musisz wykręcać dysku twardego i podłączać do innej maszyny aby odzyskać swoje dokumenty.

PortableApps Suite 1.0 - biuro na kluczu USB

Wersja 2.0 przeglądarki Firefox

Uruchamianie programów jest bardzo proste i może się odbywać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to dwukrotne kliknięcie pliku StartPortableApps.exe, który uruchamia okno nawigacji. Pozwala ono na uruchomienie nie tylko zainstalowanych programów, ale również na dostęp do dokumentów na dysku przenośnym. Drugą metodą jest otwarcie w Eksploratorze Windows katalogu PortableApps i ręczne otwieranie konkretnego programu.

PortableApps Suite 1.0 - biuro na kluczu USB

Sudoku to gra logiczna, pozwalająca oderwać się na chwilę od pracy

Wersja Lite posiada również wspomniane programy, z wyjątkiem OpenOffice. Zamiast tego dostępny jest polskojęzyczny edytor tekstu AbiWord. Dzięki takiemu okrojeniu pakietu można go zainstalować już przy pojemności 256 MB. Dostępna jest również wersja Base, która składa się z programu do wykonywania kopii zapasowych oraz instalator nowych programów przenośnych. Dzięki temu użytkownik może samodzielnie dobrać swoje ulubione narzędzia.

W tym celu należy pobrać z Sieci instalator z oznaczony jako nazwa_programu.paf.exe a następnie z menu StartPortableApps wybrać Options | Install a New App. Na dole okna StartPortableApps wyświetlany jest pasek prezentujący ilość wolnego miejsca na dysku przenośnym, dzięki czemu możesz w miarę wcześnie podjąć odpowiednie działania związane ze zwolnieniem przestrzeni. W tym celu należy wybrać z menu StartPortableApps wybrać Options | Remove an App.

Warto wspomnieć, że jest to pierwsze stabilne wydanie tego pakietu pozwalające aktualizować wszystkie zainstalowane programy, a także dostosowywać wygląd do własnych potrzeb.

Pobierz plik w wersji Standard, Lite lub Base.

Więcej informacji oraz dodatkowe programy dostępne są na stronie projektu.