PortableApps Suite 1.0 - biuro na kluczu USB

Przedstawiamy darmowy pakiet biurowy PortableApps Suite 1.0, który możesz zainstalować na kluczu USB lub przenośnym dysku twardym. Dzięki temu twoja przeglądarka internetowa, edytor tekstu i arkusz kalkulacyjny będą zawsze pod ręką, niezależnie od tego z jakiego komputera korzystasz. W zależności od pojemności napędu możesz wybrać odpowiednią wersję. Minimalnie wystarczy zaledwie 128 MB, natomiast pełną funkcjonalność zapewni dysk o pojemności jednego gigabajta. Od dzisiaj już nie musisz ciągać do pracy swojego laptopa, bo całe biuro zmieści się w kieszeni spodni.

PortableApps Suite 1.0 - biuro na kluczu USB
Przenośne aplikacje instalowane na zewnętrznych nośnikach to nic nowego. Celem autorów i producentów tego typu programów jest wygoda użytkownika. Jeśli korzystasz z komputera w domu i w pracy to pewnie spotkałeś się z sytuacją, w której konfiguracja środowiska biurowego w tych dwóch miejscach nie jest identyczna. Jeśli poświęcisz czas na przygotowanie jednego komputera, to musisz pamiętać o skopiowaniu i wgraniu plików z ustawieniami do drugiego. Jeszcze gorzej mają uczniowie i studenci, którzy korzystając z komputerów na uczelni, w szkole, akademikach lub kafejkach internetowych nie mają dostępu do swoich ulubionych aplikacji a ograniczone uprawnienia nie pozwalają na instalację programów.

PortableApps Suite 1.0 - biuro na kluczu USB

Okno główne umożliwia uruchomienie "przenośnych" programów

Z kolei posiadacze komputerów przenośnych mogą odetchnąć z ulgą, kiedy rano przemierzając miasto w środkach komunikacji miejskiej nie muszą się denerwować się, że ktoś im wyrwie torbę wartą grubo ponad trzy tysiące złotych. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich ze względu na ograniczoną liczbę "przenośnych" programów, które najczęściej stanowią odpowiedniki bezpłatnych narzędzi - edytorów tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, programów pocztowych czy przeglądarek.

Instalacja

Kiedy pobierzesz pakiet z Internetu musisz go zainstalować. Jeśli nie jesteś do końca przekonany o jego przydatności wskaż jako miejsce docelowe dysk lokalny, bo dzięki temu cały proces będzie dużo szybszy. Jeśli zdecydowałeś się na skopiowanie pakietu na napęd USB upewnij się, czy masz wystarczającą ilość miejsca. W czasie instalacji najlepiej wskazać główny katalog dysku, bo i tak aplikacja stworzy specjalne foldery, również katalogi dokumentów. Warto sobie w tym czasie zrobić gorącą herbatę, bo kopiowanie plików zajmie sporo czasu. Usunięcie pakietu polega na wykasowaniu katalogów z nośnika.

Gdzie znaleźć aplikacje?

Serwis internetowyhttp://www.portablefreeware.com zawiera ogromną liczbę najróżniejszych programów, które możesz zainstalować w pamięci flash. Większość z nich jest całkowicie bezpłatna. Znajdziesz tutaj skanery sieciowe, przeglądarki internetowe a nawet programy do tworzenia i nagrywania płyt DVD. Po zapisaniu pliku na dysku wskaż za pomocą opcji Portable Apps Menu program do instalacji, żeby mieć do niego łatwy dostęp z poziomu menu.