Portal 2 - GLaDOS powraca, wrażenia z PAX East

Na imprezie PAX East mieliśnmy okazję przyjrzeć się nowej odsłonie gry Portal. Sequel stworzony został w oparciu o znacznie odświeżony silnik graficzny. Co więcej, będziemy mieli okazję zmieżyć się z masą łamigłówek i kampanią dla dwóch graczy. Co z tego wyniknie? Zobaczcie sami.

O czym mowa? Mowa o Portal 2 czyli o głośnym, długo wyczekiwanym sequelu, bardzo popularnego tytułu FPP od Valve.

Co wiedzieliśmy przedtem? Całkiem sporo. Uwielbiamy pierwszą część Portal, a kilkoro kolegów z amerykańskiej redakcji GamePro miała okazję pograć w tryb co-op z Portal 2 na zeszłorocznym PAX Prime.

Czego się dowiedzieliśmy?

- Niestety naszym wysłannikom na PAX East nie udało się zobaczyć gameplayu. Widzieli za to kilka świetnych filmów przygotowanych przez Valve, które dotąd nie były pokazywane szerszej publiczności. Erik Wolpaw, scenarzysta Valve, przyznał że kampania dla pojedynczego gracza w 'dwójce' będzie około dwa i pół raza dłuższa od tej, znanej nam z pierwszej części.

- Pierwszy pokaz obejmował sześć minut gry. Chell budzi się kilka lat po wydarzeniach przedstawionych w Portal 1 i zostaje odkryta przez Sztuczną Inteligencję o dźwięcznym imieniu Wheatley (głos podkłada aktor Stephen Merchant). Wheatley rozpoczyna oprowadzanie naszej bohaterki po zniszczonych laboratoriach Aperture Science. Czas nie obszedł się z laboratorium łaskawie. "Aperture jest aktualnie w takim stanie jak laptop odłączony od prądu. Po jakimś czasie przechodzi w tryb uśpienia i czeka aż całkowicie skończy się zapas energii" tłumaczył Wolpaw. "Prąd skończy się na dobre - to pewne. Będzie to katastrofalne w skutkach. Wheatley budzi [główną bohaterkę] po to, żebyście mogli razem wydostać się z laboratoriów. Oddzielnie żadne z Was nie ma szans."

- Valve nie chciało podać ile konkretnie lat minęło od wydarzeń zaprezentowanych w pierwszej części Portal. "Nie chcemy rzucać żadnych konkretnych cyrf. Czasu minęło jednak sporo."

- W drugim klipie pokazano nam różnego rodzaju łamigłówki - zwane też "testami" - po których oprowadza nas głos fundatora Aperture Science - Cave'a Johnsona (w tej roli J.K. Simmons). "Nigdy nie był on przedstawiony wprost w grze Portal" - wspomina Wolpaw - "jednak niektóre elementy wystroju otoczenia, wskazywały na to, że może on istnieć. Johnson jest bezpośrednim poprzednikiem Glados. Zanim to ona przejęła panowanie na laboratorium, był Cave."