Portal 2 - GLaDOS powraca, wrażenia z PAX East

Na imprezie PAX East mieliśnmy okazję przyjrzeć się nowej odsłonie gry Portal. Sequel stworzony został w oparciu o znacznie odświeżony silnik graficzny. Co więcej, będziemy mieli okazję zmieżyć się z masą łamigłówek i kampanią dla dwóch graczy. Co z tego wyniknie? Zobaczcie sami.

O czym mowa? Mowa o Portal 2 czyli o głośnym, długo wyczekiwanym sequelu, bardzo popularnego tytułu FPP od Valve.

Co wiedzieliśmy przedtem? Całkiem sporo. Uwielbiamy pierwszą część Portal, a kilkoro kolegów z amerykańskiej redakcji GamePro miała okazję pograć w tryb co-op z Portal 2 na zeszłorocznym PAX Prime.

Czego się dowiedzieliśmy?

- Niestety naszym wysłannikom na PAX East nie udało się zobaczyć gameplayu. Widzieli za to kilka świetnych filmów przygotowanych przez , które dotąd nie były pokazywane szerszej publiczności. Erik Wolpaw, scenarzysta Valve, przyznał że kampania dla pojedynczego gracza w 'dwójce' będzie około dwa i pół raza dłuższa od tej, znanej nam z pierwszej części.

- Pierwszy pokaz obejmował sześć minut gry. Chell budzi się kilka lat po wydarzeniach przedstawionych w Portal 1 i zostaje odkryta przez Sztuczną Inteligencję o dźwięcznym imieniu Wheatley (głos podkłada aktor Stephen Merchant). Wheatley rozpoczyna oprowadzanie naszej bohaterki po zniszczonych laboratoriach Aperture Science. Czas nie obszedł się z laboratorium łaskawie. "Aperture jest aktualnie w takim stanie jak laptop odłączony od prądu. Po jakimś czasie przechodzi w tryb uśpienia i czeka aż całkowicie skończy się zapas energii" tłumaczył Wolpaw. "Prąd skończy się na dobre - to pewne. Będzie to katastrofalne w skutkach. Wheatley budzi [główną bohaterkę] po to, żebyście mogli razem wydostać się z laboratoriów. Oddzielnie żadne z Was nie ma szans."

- Valve nie chciało podać ile konkretnie lat minęło od wydarzeń zaprezentowanych w pierwszej części Portal. "Nie chcemy rzucać żadnych konkretnych cyrf. Czasu minęło jednak sporo."

- W drugim klipie pokazano nam różnego rodzaju łamigłówki - zwane też "testami" - po których oprowadza nas głos fundatora Aperture Science - Cave'a Johnsona (w tej roli J.K. Simmons). "Nigdy nie był on przedstawiony wprost w grze Portal" - wspomina Wolpaw - "jednak niektóre elementy wystroju otoczenia, wskazywały na to, że może on istnieć. Johnson jest bezpośrednim poprzednikiem Glados. Zanim to ona przejęła panowanie na laboratorium, był Cave."