Portale osobiste w Internecie


Szerokość szpalt

Tylko dwa z badanych portali - Cafe News i Netvibes - oferują narzędzie do regulowania szerokości szpalt. Robi się to bardzo intuicyjnie - chwytając po prostu brzeg modułu i przeciągając go w żądaną stronę. Wbrew pozorom nie jest to zbędna funkcjonalność, lecz całkiem praktyczne narzędzie, dzięki któremu możemy poszerzyć na ekranie te moduły, które tego akurat wymagają, jak np. moduł poczty elektronicznej, kalendarz, widżet z klipami wideo czy fotografiami albo szczególnie istotne wiadomości.

Do wizualnej strony układu modułów trzeba przykładać szczególną wagę - zwróć uwagę, jak ważny jest tzw. layout wiadomości w codziennej gazecie; jego budowanie to połączenie wiedzy i sztuki.

Rejestrowanie konta w Cafe News

Cafe News, oferując doskonałe narzędzia, w dość osobliwy sposób rozwiązuje kwestię tworzenia konta. Ponieważ mniej doświadczona osoba może mieć z tym kłopot, poniżej przedstawiamy krótko procedurę.

Kliknij przycisk Wejdź na twój własny portal Cafe News. W oknie, które widzisz po prawej stronie, zaznacz interesujące cię działy i kliknij Dalej. W kolejnym etapie wpisz swoje miasto, wybierz interesujący cię rodzaj muzyki i skórkę portalu.

Gdy ukaże się pierwsza wersja portalu, kliknij przycisk Nowy użytkownik (u góry, środkowy)

i wypełnij formularz. Zaakceptuj regulamin. Na podany adres e-mail przyjdzie poczta (uwaga, Gmail wstawia ją do spamu), gdzie kliknij przycisk aktywujący konto.

Zostaniesz przeniesiony do swojego portalu, z wybranym wstępnie zestawem kategorii i

szeregiem predefiniowanych modułów.

Pozycjonowanie modułów

Portale osobiste w Internecie

Na przykładzie Netvibes widać, że wygodniej ogląda się miniatury fotografii umieszczone w szerokiej szpalcie, podczas gdy notatkom wystarczy wąska

Pozycjonowanie modułów to absolutnie pierwszoplanowa cecha portalu. Ułożenie modułów na stronie wymaga eksperymentowania, na dodatek nasze preferencje mogą się zmieniać, podobnie jak dobór modułów. Powinniśmy mieć zatem możliwość swobodnego ich przesuwania- przede wszystkim na bieżącej karcie, ale i w miarę możliwości także między kartami.

To ostatnie wykonujemy poprzez uchwycenie belki tytułowej i przeciągnięcie modułu na docelową kartę. Można to robić m.in. w Cafe News, Netvibes i iGoogle. Pozycjonowanie, we współpracy z regulacją szerokości, daje nam dużą swobodę w kształtowaniu portalu.

Moduły/Gadżety

Treść jest esencją portalu. Jest ona wyświetlana za pośrednictwem specjalnych modułów, które w różnych portalach nazywane są gadżetami lub widetami. Ich bogactwo, a w jeszcze większym stopniu trafność oferty, decydują o tym, czy nasz portal osobisty będzie zaspokajał nasze wymagania.

Rekordzistą jest pod tym względem iGoogle, w którym mamy do dyspozycji olbrzymią liczbę ponad 40 tysięcy gadżetów tworzonych głównie przez społeczność, ale też i przez programistów Google'a. Nawiasem mówiąc, pokazuje to, jak istotne jest udostępnienie API danego serwisu, dzięki któremu zewnętrzni programiści mogą budować rozmaite dodatki - udostępniają je iGoogle, Netvibes, My Yahoo i Pageflakes.

Ogromna większość gadżetów Google'a do niczego się nie przyda, ale jest w czym wybierać. Znacznie mniej, od kilkudziesięciu do kilkuset, oferują inne portale, ale są one trafniej dobrane. Oferta polskiego Cafe News jest budowana przez firmę i jest dobrze dopasowana do polskich warunków.

Portale Osobiste cd.
PortalMy YahooNetvibesPageflakesProtopage
Adreslinklinklinklink
Polska wersjanietaknienie
Publiczny profil osobowynietaktaknie
Strony prywatne / publicznetak/nietak/taktak/taktak/nie
Kontakty osobowenietaktaknie
Wiele stron/karttaktaktaktak
Maksymalna liczba kolumn4443
Regulowana szerokość kolumnnietaknienie
Przesuwanie modułówtaktaktaktak
Wystrój graficznytaktaktaktak
Konfiguracjataktaktaktak
Kanały RSStaktaktaktak
Gadżety / Modułysetkidziesiątkisetkikilkanaście
Zapisywanie wiadomościnienienienie
Skróty klawiaturowenietaknienie
Wyszukiwarka lokalnanietaknienie
API dla programistówtaktaktaknie
Dodatkowe narzędziaCafe News Desktop---

Kanały RSS

Portale dostarczają zwykle pewien predefiniowany zestaw kanałów informacyjnych uznanych za szczególnie istotne - są to na ogół strumienie bieżących wiadomości z portali internetowych i popularnych dzienników, niekiedy także z portali tematycznych, jak komputery, biznes i finanse, motoryzacja.

Jednak o elastyczności portalu decyduje przede wszystkim możliwość swobodnego dobierania kanałów przez użytkownika, gdyż każdy ma swoje indywidualne wymagania - widać to szczególnie wyraźnie, gdy czytamy na co dzień informacje pochodzące z blogosfery - blogów są przecież miliony. Wszystkie liczące się portale oferują taką funkcję, co pozwala abonować te kanały, które nam najbardziej odpowiadają.

Co tam w nowym iGoogle?

Portale osobiste w Internecie

Wyszukiwarka na stronie gadżetów iGoogle pozwala znaleźć szukane dodatki, ale i tak trudno jest je dokładnie przeszperać

Programiści Google'a pracują od szeregu miesięcy nad nowym interfejsem, który w chwili pisania tych słów jest jeszcze w stadium testów. Starsza wersja iGoogle, choć jej siłą jest obfitość gadżetów, jest mało ergonomiczna, a zastrzeżenia budzi także wygląd.

W nowej wersji pojawi się boczny panel nawigacyjny, który pozwoli znacznie wygodniej wczytywać poszczególne moduły, a jego najistotniejszą z technicznego punktu widzenia cechą ma być możliwość niemal pełnoekranowego uruchamiania modułów, z zachowaniem ich pełnej, oryginalnej funkcjonalności.

Będzie to miało szczególnie duże znaczenie w wypadku usług Google, jak Gmail, Google Reader, Google Docs, Picasa Web Albums i szereg innych - umieszczenie ich w jednym, wygodnym w obsłudze interfejsie, może być tym wabikiem, który przekona użytkowników do korzystania z iGoogle. Przekonamy się o tym jednak wtedy, gdy serwis będzie już normalnie działać - na razie jest jeszcze mało zgodnych z nową wersją gadżetów i ich działanie jest niekiedy "kulawe".

Nasz werdykt

Ostateczny werdykt nie budzi naszych wątpliwości - po dokładnym przejrzeniu możliwości uznajemy, że jest dwóch bezapelacyjnych zwycięzców w tej kategorii. To polski Cafe News i amerykański Netvibes. Urodą interfejsu, komfortem obsługi i bogactwem zasobów biją konkurentów, ale gdyby chcieć wskazać ostatecznie jednego z nich, to zdecydowanie postawilibyśmy na Cafe News, który jest po prostu lepiej dostosowany do naszych warunków. To witryna, którą naprawdę warto ustawić jako stronę startową w przeglądarce.

Odnotowujemy ten fakt z tym większą przyjemnością, że twórcą serwisu jest poznańska firma Cafe News S.A. - jak widać, nasi programiści potrafią zaprojektować świetnie wyglądającą, funkcjonalną i doskonałą technicznie usługę.

Cafe News - Web i Desktop

Cafe News Desktop jest komfortowym w obsłudze czytnikiem kanałów informacyjnych, dorównującym najlepszym aplikacjom na rynku

Warto jeszcze zauważyć, że polski Cafe News oferuje dodatkową, bezpłatną aplikację, którą jest czytnik kanałów informacyjnych Cafe News Desktop. Jest to program ograniczony do samych kanałów RSS, zatem nie zastępuje Cafe News Web w jej roli portalu osobistego.

Natomiast dzięki bogatym narzędziom konfiguracyjnym, wyszukiwarce, obsłudze standardu wymiany OPML i rozmaitym funkcjom społecznościowym (jak na przykład ocenianie artykułów) stanowi silną konkurencję dla znanych już na rynku aplikacji, jak Feed Daemon czy RSS Bandit, względnie czytników wbudowanych w przeglądarki internetowe.