Portale osobiste w Internecie

Osobisty portal stanowi w jakiejś mierze odpowiednik gazety, tyle tylko, że dostosowanej do indywidualnych potrzeb użytkownika - zwycięzcą naszego przeglądu jest polski serwis Cafe News, który pobił światową konkurencję.


Osobisty portal stanowi w jakiejś mierze odpowiednik gazety, tyle tylko, że dostosowanej do indywidualnych potrzeb użytkownika - zwycięzcą naszego przeglądu jest polski serwis Cafe News, który pobił światową konkurencję.

Od najdawniejszych czasów strony startowe w przeglądarkach internetowych były miejscem bojów prowadzonych przez ich producentów. Jest oczywiste, że domyślne ustawienie prowadzące na jakąś stronę znacząco zwiększa jej popularność, a co za tym idzie, także popularność produktów i usług danej firmy. Gdy program jest używany przez dziesiątki czy setki milionów internautów, przekłada się to na dochody, podobnie jak w wypadku reklam internetowych - ogromna większość użytkowników je ignoruje, ale jakiś odsetek je klika, co ostatecznie przynosi finansowy efekt; prawo wielkich liczb.

Nie ma większego znaczenia, że możliwe jest wybranie w opcjach pustej strony czy też jakiejkolwiek innej - przeciętny użytkownik nie potrafi tego zrobić, a zwykle nawet nie wie, że jest to możliwe, bo komputer to dla niego takie samo urządzenie użytkowe, jak pralka czy żelazko, a nie obiekt kultu, dociekań i eksperymentów.

A może tak własny portal?

Portale osobiste w Internecie

Wyśmienity interfejs, starannie dobrane moduły i jakość techniczna czynią z polskiego serwisu Cafe News lidera naszego przeglądu

Od kilku lat w Internecie rozwija się ciekawa kategoria usług, jaką są osobiste portale. To budowane metodą składania obiektów witryny, które zaraz po uruchomieniu wyświetlają zbiór aktualizowanych na bieżąco danych interesujących właściciela takiego portalu. Do tego rodzaju kluczowych danych zaliczamy oczywiście skrzynkę pocztową, bieżące wiadomości z najważniejszych źródeł, prognozę pogody, kalendarz z wydarzeniami, program telewizyjny, notowania giełdowe, kursy walut, wyniki losowań, nawet transmisje radiowe i telewizyjne - można sobie wyobrazić wiele kategorii informacji.

Zarejestrowanie takiej strony jako startowej czy choćby - jako minimum - umieszczenie skrótu w pasku narzędziowym, pozwala jednym kliknięciem myszki uzyskać dostęp do ważnych danych. Codzienne zabieganie powoduje, że dobre zorganizowanie informacji powinno być przedmiotem szczególnej troski.

Osobisty portal, co nietrudno zauważyć, stanowi w jakiejś mierze odpowiednik gazety, tyle tylko, że dostosowanej do indywidualnych potrzeb użytkownika. Szpaltowy układ przypomina prasę, ale dobór źródeł informacji zależy już od nas.

Nowoczesne portale osobiste intensywnie wykorzystują technologię AJAX, która daje swobodę przede wszystkim w wizualnym kształtowaniu układu portalu, ale i w wyświetlaniu poszczególnych informacji - dlatego bardzo ważna jest poprawna obsługa tej technologii w przeglądarce.

Przejrzeliśmy kilkanaście usług tej kategorii. Ich jakość, funkcjonalność i zasób narzędzi są bardzo zróżnicowane, zatem zdecydowaliśmy się na wybranie 7 z nich - podstawowe parametry zostały umieszczone w tabeli.

Portale Osobiste
PortalCafe NewsEskoboiGoogle
Adreslinklinklink
Polska wersjataknietak
Publiczny profil osobowynienienie
Strony prywatne / publicznetak/nietak/nietak/nie
Kontakty osobowenienienie
Wiele stron/karttaktaktak
Maksymalna liczba kolumn433
Regulowana szerokość kolumntaknienie
Przesuwanie modułówtaktaktak
Wystrój graficznytaknietak
Konfiguracjataknietak
Kanały RSStaktaktak
Gadżety / Modułysetkimałotysiące
Zapisywanie wiadomościtaknienie
Skróty klawiaturowenienienie
Wyszukiwarka lokalnanienienie
API dla programistównienietak

Ustawienie strony startowej w przeglądarce

Firefox

Widok karty Ogólne w przeglądarce Firefox, gdzie definiujemy stronę startową przeglądarki

Wybierz w menu Narzędzia - Opcje. W oknie Opcje wybierz kartę Ogólne i w polu Strona startowa wklej adres portalu, a także wybierz opcję Po uruchomieniu programu Firefox: wyświetl stronę startową.

Internet Explorer

W menu wybierz Narzędzia - Opcje internetowe. Przejdź do karty Ogólne i w polu Strona główna wklej adres portalu.

Opera

W menu wybierz Narzędzia - Preferencje. W oknie preferencji przejdź do karty Ogólne i w polu Strona główna wklej adres portalu, zaś w opcji Uruchamianie wybierz Przejdź do strony głównej. Uwaga: Opera jest nie w pełni wspierana przez niektóre portale, jak np. Cafe News, co wynika z użycia technologii AJAX.

Oczywiście alternatywnym rozwiązaniem we wszystkich przeglądarkach jest zrobienie zakładki lub przeciągnięcie adresu na pasek narzędziowy.

Ważniejsze cechy portali

Codzienne użytkowanie dość szybko ujawnia, które cechy portalu są kluczowe, a które drugorzędne. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, na jakie z nich należy zwrócić szczególną uwagę.

Karty

Portale osobiste w Internecie

W portalach można zakładać wiele kart - na przykładzie iGoogle widać że nagłówki kart są wygodnie ułożone i łatwo dostępne

Nie da się zgromadzić na jednej stronie wszystkich istotnych informacji tak, aby były one czytelne. Znacznie wygodniej jest utworzyć wiele oddzielnych kart, zorganizowanych tak, aby służyły odmiennym celom. Na stronie startowej można umieścić np. pocztę, informacje o pogodzie, dane giełdowe, kalendarz itd., na drugiej najważniejsze wiadomości ogólne, na trzeciej wiadomości tematyczne.

Oczywiście od indywidualnych potrzeb zależy, jak sobie te informacje ułożymy, niemniej kluczową cechą serwisu jest możliwość tworzenia dowolnej liczby kart, które uruchamiamy po prostu kliknięciami. Moduły nie powinny zajmować na jednej karcie więcej niż 2-3 ekrany, gdyż w przeciwnym razie strona staje się mało czytelna i niewygodna w przeglądaniu.

Wszystkie wymienione w tabeli serwisy taką funkcjonalność oferują, ale warto zauważyć, że niektóre z testowanych, a odrzuconych portali, jednak jej nie mają.

Szpalty/Kolumny

Portale osobiste w Internecie

Na małym ekranie, zwłaszcza w notebooku lub netbooku, najlepiej sprawdzą się co najwyżej dwie szpalty z modułami

Drugą kluczową cechą jest regulowanie liczby szpalt, powszechnie, ale nie do końca poprawnie, określanych mianem kolumn (ang. column to po prostu szpalta), zarówno w polskim Cafe News, jak i w polskich interfejsach zagranicznych portali. Nie kruszymy jednak kopii w tej sprawie.

Waga tej cechy wynika z prostego faktu - użytkownicy mają komputery z ekranami o bardzo zróżnicowanej szerokości, od wielkich paneli o przekątnej znacznie ponad 20 cali, do małych notebooków, nawet 12-calowych. Do gry wchodzą teraz jeszcze mniejsze maszyny - netbooki - których ekrany mają 10 cali lub nawet mniej. W jednej maszynie zatem zasadne będzie włączenie na stałe trybu 3- lub 4-szpaltowego, gdy w innej z trudem zmieszczą się na ekranie 2 szpalty. Zależnie od tego, jaki komputer wykorzystujemy do przeglądania wiadomości, ustawiamy właściwą liczbę szpalt - ostatecznym celem jest wygoda przeglądania i czytelność informacji. W badanych portalach maksymalna liczba szpalt wynosi 4.