"Portana" - czyli efekt przeniesienia Cortany na Androida

Składający się z dwóch osób zespół OrangeSec Team wykonał niecodzienną robotę - przeniósł wirtualnego asystenta Microsoftu, czyli Cortanę, na system Android. Efekty?

Może nie do końca zadowalające - w tej wersji Cortana nie jest w stanie używać wielu swoich funkcji. Jej pokaz odbył się na spotkaniu Droidcon 2015, a relacjonuje go poniższy filmik. Cortana - nazwana po przeniesieniu "Portana" - wyszukuje informacje za pomocą algorytmu stosowanego w wyszukiwarce Bing i zwraca je użytkownikowi. Cała komunikacja odbywa się tylko w języku włoskim, a do działania wymagane jest pozostawanie w trybie online.

Marco Bartoli i Lorenzo Santina, czyli OrangeSec Team, wykonali jednak niepotrzebną pracę. Microsoft ma w planach wydanie Cortany na system Android, co zapowiedział ustami Julie Larson-Green w marcu 2015 roku. Jednak Android to nie wszystko - prawdopodobnie również zostanie wydana Cortana pod iOS, gdzie ma stanowić konkurencję dla Siri. Oczywiście asystent Microsoftu jest ściśle związany z systemem Windows, ale "desant" na inne systemy operacyjne ma zostać dokonany za pomocą samodzielnych, stworzonych pod nie aplikacji - i ma mieć miejsce jeszcze w tym roku.

Zobacz również:

  • Czujesz się bezpieczny? iOS 15, Windows 10, i Chrome złamane!