Portret polskiego dłużnika

Dłużnik? Mężczyzna, 42 lata, do spłacenia 4,2 tys. zł. Taki obraz maluje Raport Windykacja 2010 przygotowany przez Grupę KRUK.

Raport powstał na podstawie analizy zadłużenia i danych osób, których długi znalazły się w rejestrach KRUKA. Firma w ub. r. obsługiwała sprawy ok. 2,5 mln dłużników, o zobowiązaniach łącznie przekraczających 11 mld złotych. W 2010 roku firmie przybyło spraw o wartości 3,8 mld zł.

Polscy dłużnicy (osoby fizyczne i firmy) średnio są winni ponad 4,2 tys. zł. W ciągu roku średnia wartość spraw wzrosła o 400 zł (w 2009 r. średnia wartość długu wynosiła 3,8 tys. zł). W większości długi te powstały w wyniku nie spłacania rat pożyczek i kredytów gotówkowych, zadłużenia na kartach kredytowych, zalegania ze spłatą rat za sprzęt RTV czy AGD, nieuregulowanych rachunków za telefon lub kablówkę.

Rekordzista, mieszkaniec Mazowsza, ma do spłacenia ponad 31 mln zł, zaś wśród firm przedsiębiorstwo z branży spożywczej, także z woj. mazowieckiego ma zaległości na ponad 136 mln zł.

"Najważniejszą informacją płynącą z analizy danych zgromadzonych przez KRUK S.A. jest to, że zadłużenie Polaków niestety stale rośnie. W porównaniu z danymi sprzed roku, średni dług konsumentów wobec KRUKa zwiększył się o około 400 zł. Oznacza to, że zgodnie z przewidywaniami do windykacji trafiają kolejne raty niespłacanych kredytów zaciągniętych jeszcze w czasach przed kryzysem finansowym. Według prognoz Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową za trzy lata rynek windykacji osiągnie wartość ponad 22 mld zł" - mówi Piotr Krupa, prezes zarządu KRUK S.A

Specjaliści firmy Kruk pokusili się także o astrologiczną analizę rzeszy dłużników. "Najmniej rzetelni płatnicy to Byki i Bliźnięta (jest ich niemal pół miliona). Statystycznie najmniej wśród dłużników jest osób spod znaku Strzelca i Skorpiona. Co ciekawe, kolejność przedstawicieli wszystkich znaków zodiaku jest dokładnie taka sama jak rok wcześniej" - czytamy w opracowaniu.