Portugalia chce kupić 500 tysięcy notebooków dla uczniów

Portugalia i Intel podpisały memorandum, zgodnie z którym kraj planuje zakup 500 000 komputerków Classmate PC. Urządzenia zostaną przekazane uczniom w ramach inicjatywy Magellan stanowiącej uzupełnienie akcji e-Escola.

Memorandum nie jest jeszcze ścisłą umową - to dokument stanowiący wyraz dobrej woli i planów. Wygląda jednak na to, że Portugalia i Intel dojdą do porozumienia. Amerykańska korporacja ma dostarczyć rządowi kraju technologię i wsparcie podczas wprowadzania w życie e-Escoli i Magellana (patrz też: "Nigeria: czekamy na komputery OLPC, ale zamówimy Classmate PC").

Intel stworzy też "Centrum Kompetencji", dzięki któremu ma się zwiększyć wykorzystanie mobilnych komputerów czy dostępu do Internetu.

W ramach inicjatywy Magellan, firma dostarczy pół miliona Classmate PC dla dzieci będących na etapie szkoły podstawowej. Urządzenia przystosowano do możliwości najmłodszych uczniów: są małe, proste w obsłudze, odporne na wodę i uderzenia oraz zawierają oprogramowanie edukacyjne.

We wnętrzu komputerków zamontowano procesor Celeron M353 (900 MHz), chipset Intel 915, 512 MB pamięci DDR2 i dysk twardy o pojemności 30 GB. Oprócz nich urządzenia wyposażono wyświetlacze o przekątnej 9 cali (800 x 480), kamerę internetową, kartę Ethernet i Wi-Fi, czytnik kart pamięci itp.

Źródło: X-bit Labs