Portugalski Netsky atakuje

Eksperci z firmy McAfee zidentyfikowali kolejną odmianę robaka Netsky, oceniając jednocześnie stopień jego szkodliwości na 'średni'. Tym razem należy się wystrzegać wiadomości pocztowych o portugalsko brzmiących tytułach.

Podobnie jak poprzednie wersje robaka Netsky, kolejny 'insekt' z tej rodziny (W32/Netskyag@MM) wykorzystuje pocztę elektroniczną do rozprzestrzeniania się i uzyskania dostępu do komputera. Po zainstalowaniu się w systemowym katalogu Windows, przeszukuje książkę adresową i ponownie rozsyła się pod adresy tam znalezione.

Jedyne co różni najnowszą odmianę robaka od pozostałych, to zastosowanie innej technologii kompresji podczas dystrybucji, co czyni go trudniejszym do zidentyfikowania. Do tej pory rozróżniono już ponad 30 tytułów wiadomości, z czego przeważająca większość napisana jest po portugalsku. Jak mówią przedstawiciele McAfee, duża liczba infekcji pochodzi z Brazylii.

Netsky to jedna z największych plag wirusowych w 2004 roku. Do tej pory ukazało się ponad 25 wersji tego dokuczliwego insekta, który zaraził miliony komputerów na całym świecie, w niektórych przypadkach posługując się nimi nawet do przeprowadzania ataków DoS. Domniemany autor robaka Netsky, 18-letni Sven Jashan, podejrzewany również o skonstruowanie Sassera, został już pojmany i oczekuje na proces.

Więcej informacji: McAfee


Zobacz również