Porządek z domenami

Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła uchwałę, mającą na celu wyeliminowanie nie kontrolowanego procederu handlu domenami internetowymi.

Ustawa ma ukrócić praktykę używania w nazwach domen internetowych nazw towarowych czy słynnych nazwisk przez osoby lub firmy nie mające do nich prawa. Zazwyczaj zarejestrowane w ten sposób domeny były przechowywane do czasu odkupienia ich przez prawowitych właścicieli nazwy. Problem dotyczył wielu użytkowników zarówno instytucjonalnych, jak i prywatnych, którzy nie mogli zarejestrować adresu internetowego, używając własnej nazwy czy nazwiska tylko dlatego że dokonano tego wcześniej. Przykładem firmy, borykającej się z tym problemem, jest niemiecki producent samochodów Porsche, którego nazwa (w różnych wariantach) posłużyła do rejestracji wielu domen internetowych.

Nie kontrolowany wykup domen był możliwy, ponieważ dotychczas nie istniały odpowiednie regulacje prawne dotyczące Internetu, chroniące prawowitych właścicieli różnych nazw.

„Łatwiej jest odkupić ‹ukradzioną› domenę, niż dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Jest to rodzaj okupu, jednak firmy częściej decydują się na takie rozwiązanie, nie wierząc w powodzenie działań sądowych” – stwierdził przed głosowaniem nad uchwałą jeden z członków izby.

Nowe regulacje nakładają na Departament Handlu USA obowiązek utworzenia nowego rodzaju domen, zabezpieczających interesy polityków i członków administracji państwowej. Prawdopodobnie będą to adresy z końcówką .us, które uzupełnią powszechnie stosowane .com, .gov, .org, .net, .edu, .mil, używane do oznaczenia charakteru stron WWW.

Więcej informacji: www.idg.net