Porządki na dysku

Każdy użytkownik komputera prędzej czy później spotka się z problemem "zapchanego" dysku. Często powodem braku miejsca na dysku jest nadmiar zbędnych plików, które gromadzą się w trakcie codziennej pracy. Na szczęście istnieją programy narzędziowe, które potrafią wykonać za nas "czarną robotę". W Linuksie może to być chociażby aplikacja KleanSweep, polskie narzędzie autorstwa Pawła Stołowskiego służące do wyszukiwania w systemie niepotrzebnych plików.

Działający w środowisku graficznym KDE program umożliwia wyszukiwanie plików pustych, tymczasowych i typu \'backup\', uszkodzonych dowiązań symbolicznych, nieaktywnych wpisów menu, nieaktualnych miniaturek, duplikatów plików, plików spoza bazy pakietów (na razie obsługiwana jest tylko baza RPM, w planach znajduje się m.in. obsługa baz pakietów w dystrybucjach Debian i Gentoo), które następnie można zarchiwizować lub skasować (wszystkie lub wybrane pliki).

Porządki na dysku

KleanSweep

W najnowszej wersji KleanSweep - 0.2.4 - dodano wsparcie dla wyszukiwania "osieroconych" plików w oparciu o bazę pakietów w systemach Debian/Ubuntu oraz opcję ustawiania typu używanej dystrybucji (domyślnie jest wykrywana automatycznie), dodano wyszukiwanie pustych katalogów oraz plików wykonywalnych z popsutymi zależnościami (np. brak biblioteki). Pojawiły się też komunikaty ostrzegawcze przy uruchamianiu programu z konta root, jako zwykły użytkownik, a także przy korzystaniu z przycisku "Select All". Do okna z podsumowaniem usuwania plików dodano systemowe komunikaty błędów w przypadku problemów z kasowaniem. W najnowszej wersji szukanie jest uruchamiane na nowo przy każdym przejściu ze strony początkowej do strony z wynikami wyszukiwania.

Program dostępny jest zarówno w postaci źródeł (w formacie tar.bz2), jak i pakietów dla dystrybucji Suse Linux, Debian i Mandriva LE 2005.

Więcej informacji: http://linux.bydg.org/~yogin