Porządki w nagrywalnych formatach DVD

Recordable DVD Council (RDVDC) czyli koalicja 75 twórców i producentów technologii DVD, wyraziła poparcie dla wszystkich technologii nagrywalnego DVD (DVD-RAM, DVD-R i DVD-RW) zgodnych z formatami 'DVD-recordable' ustalonymi przez DVD Forum.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w ramach targów Comdex, Recordable DVD Council (stowarzyszenie 75 producentów DVD) poparło wszystkie nagrywalne formaty DVD (DVD-RAM, DVD-R i DVD-RW) zgodne ze standardami określonymi przez DVD Forum. DVD Forum to organizacja zrzeszająca ponad 230 członków, włącznie z wszystkimi najważniejszymi producentami sprzętu DVD, czołowymi firmami programistycznymi oraz twórcami zawartości DVD, natomiast zadaniem Recordable DVD Council jest rozwój standardów nagrywalnego DVD opracowanych przez DVD Forum.

W swoich wystąpieniach inżynierowie z firm Panasonic, Toshiba, Hitachi i Ritek omówili obecny stan rozwoju nagrywalnych technologii DVD, a następnie ponad 30 producentów sprzętu i oprogramowania przedstawiło aktualnie oferowane przez siebie systemy i rozwiązania oparte na zaakceptowanych przez DVD Forum formatach. Przedstawiono zarówno produkty konsumenckie i biznesowe - od narzędzi do programowania i produkcji wideo, multimediów i witryn WWW, do systemów strumieniowego wideo i 'terabajtowych' bibliotek danych multimedialnych. Wystawcy z RDVDC Pavillion zademonstrowali produkty wykorzytujące wszystkie trzy zaakceptowane przez Forum formaty, włącznie z tanimi napędami DVD, które według analityków z IDC, spowodują wzrost sprzedaży nagrywalnych napędów DVD z 1,4 miliona sztuk w bieżącym roku, do 30 milionów w 2005 roku.

Wśród konsumentów panuje nieco zamieszania związanego z nagrywalnymi formatami DVD, do którego swój 'wkład' wniosła także Apple nie planująca np. wyposażenia swojego SuperDrive w obsługę formatu DVD-RW, co nie oznacza jednak, że nie można korzystać z nośników DVD-RW w SuperDrive. SuperDrive odczytuje i zapisuje bowiem płyty CD oraz krążki DVD, które można potem oglądać w konsumenckich odtwarzaczach DVD - jest to więc w istocie napęd DVD-RW/CD-RW obsługujący nośniki DVD-RW po uprzednim sformatowaniu ich za pomocą 'Disk Utility' i traktowaniu ich do czasu następnej 'kasacji' jak DVD-R. Apple nie promuje jednak napędu SuperDrive jako DVD-RW i nie zamierza udzielać zdecydowanej odpowiedzi na temat przyszłości tego formatu.

http://www.rdvdc.org/english


Zobacz również