Porządki z retuszem

ACDSee Photo Manager 9 to połączenie fotoalbumu i przeglądarki zdjęć. Pprogram służy przede wszystkim do porządkowania zbiorów fotografii, ale dostępne w nim opcje fotoretuszerskie okazują się znacznie lepsze, niż w większości konkurencyjnych produktów.

Niestety, pierwsze wrażenie jest nie najlepsze. Podczas instalacji programu nieświadome klikanie przycisków &Next& może doprowadzić do zainstalowania dodatku do przeglądarki Internet Explorer, paska Yahoo! Toolbar (należy w odpowiednim oknie instalatora zaznaczyć brak zgody na instalację dodatku). Ten pasek narzędzi nie jest kłopotliwy, ale modyfikacja przeglądarki internetowej nie powinna być domyślną opcją instalacji. Złe wrażenie szybko zostanie rozwiane - aplikacja najpierw zbiera dane o zdjęciach znajdujących się we wskazanych folderach, a następnie uzyskujemy dostęp do głównego okna fotoalbumu. ACDSee Photo Manager 9 działa bardzo szybko (właśnie dzięki wcześniejszemu zbieraniu informacji o plikach graficznych). Sortowanie zdjęć według daty wykonania, przeglądanie, przypisywanie dodatkowych danych odbywa się w błyskawicznym tempie. Szybkość pracy to największa zaleta ACDSee Photo Manager 9.

Bardzo interesująco wyglądają opcje fotoretuszerskie. Większość z nich została przygotowana z myślą o mniej zaawansowanych użytkownikach, ale w programie jest dostępna także edycja poziomów i krzywych, a także proste w użyciu, ale zaawansowane funkcje automatycznego poprawiania nieprawidłowej ekspozycji czy usuwania szumów. To ostatnie narzędzie zasługuje na uwagę - pozwala jednym kliknięciem praktycznie wyeliminować szumy typowe dla gorszych aparatów cyfrowych. Ciekawym pomysłem jest też możliwość przypisania każdemu zdjęciu oceny (od 1 do 5). Ocenianie własnych zdjęć może wydawać się pozbawione sensu, ale w praktyce - jest przydatne, np. gdy chcemy szybko wybrać kilkanaście najlepszych fotografii do utworzenia pokazuj slajdów.