Poser 6 - program 3D do modelowania postaci

Większość osób zajmujących się grafiką 3D zetknęła się kiedyś z programem Poser. Jego nowa wersja, oznaczona numerem 6, może z powrotem zagościć na wielu komputerach.


Większość osób zajmujących się grafiką 3D zetknęła się kiedyś z programem Poser. Jego nowa wersja, oznaczona numerem 6, może z powrotem zagościć na wielu komputerach.

Poser 6 - program 3D do modelowania postaci

Pokój Material zapewnia błyskawiczny dostęp do złożonych zadań tworzenia materiałów, które są wykonywane przez specjalne skrypty o nazwie Wacro. Można je znaleźć w panelu Wacro Drawer.

Jedną z największych zalet Posera była zawsze rozbudowana biblioteka postaci używanych do animowania. Do tworzenia postaci wykorzystywany był "drewniany" manekin, który może przybierać różne pozy. W wersji 6. dodano nowe postacie - męskie, żeńskie i dziecięce. Część z nich ma bardzo realistyczny wygląd, podczas gdy inne przypo-minają bardziej postacie komiksowe. Mają ruchome dłonie, co pozwala uzyskać jeszcze naturalniejsze efekty.

Wraz z upływem lat do programu dodawano nowe funkcje, takie jak Morph Targets i Face Room do "owijania" tekstur i zdjęć bitmapowych wokół postaci trójwymiarowych (obie te funkcje zostały znacznie ulepszone w Poserze 6). Również narzędzia do dynamicznego tworzenia ubrań, włosów i innych cech na stałe zagościły w przyborniku Posera.

Poser 6 - program 3D do modelowania postaci

Było to jednak związane z rosnącym poziomem trudności obsługi tej aplikacji, która jest jednak rekompensowana przez jeden z najlepszych i najłatwiejszych w użyciu systemów oświetlenia sceny. Nie zmieniło się to również w nowej wersji programu. Po wybraniu jednego z "pokojów" roboczych (na przykład pokoje Pose, Material, Hair, Face lub Setup) jest wyświetlane nowe okno dialogowe ze szczegółowymi informacjami o dostępnych funkcjach oraz odsyłaczami do pomocy i podręczników. Dodatkowa pomoc jest dostępna w postaci tzw. Wacro - są to skrypty ułatwiające tworzenie złożonych efektów w pokoju Material. Wadą programu jest możliwość cofnięcia tylko ostatniej czynności. Wymaga to zachowania dużej ostrożności podczas wykonywania wielu zadań.

Poser 6 - program 3D do modelowania postaci

Oświetlenie i renderowanie

Większość nowych funkcji Posera jest związanych z renderowaniem oraz narzędziami do tworzenia oświetlenia. Czas renderowania podglądu zawsze był bardzo długi, ale teraz można go przyspieszyć poprzez przełączenie programowego mechanizmu renderowania SreeD i sprzętowego mechanizmu OpenGL dla podglądów scen i postaci. Bardzo ciekawą funkcją jest możliwość użycia oświetlenia opartego na obrazie. Oznacza to, że wartości jasności obrazu (czyli obszary o dużym zakresie dynamicznym) rzeczywistej sceny są używane do oświetlania renderowanych obiektów. Mapa obrazu może być użyta jako źródło światła o zasięgu 360 stopni, dzięki czemu można łatwo i szybko stosować realistyczny model oświetlenia bez konieczności mozolnego rozmieszczania wielu źródeł światła na scenie.

Poser 6 - program 3D do modelowania postaci

Jest to szczególnie przydatne podczas łączenia wyrenderowanych obiektów i prawdziwych fotografii, gdyż możliwe jest użycie tych samych warunków oświetlenia. Dzięki tej funkcji Poser 6 staje się jednym z najlepszych narzędzi do renderowania na rynku; na tym pułapie cenowym dostępne jest jedynie kilka aplikacji (na przykład Carrara), które zapewniają podobne możliwości. Kolejną nową techniką, którą można znaleźć w pakietach opartych na najnowszych mechanizmach mental ray (na przykład w programie 3DS Max 7) jest tzw. subsurface scattering, który umożliwia uzyskanie bardzo realistycznego oświetlenia skóry.

Poser 6 - program 3D do modelowania postaci

Nowe postacie można ustawiać w wielu różnych pozach.

Warto również zwrócić uwagę na nowe opcje tworzenia cienia, takie jak Ambient Occlusion, Soft Raytraced Shadows, Shadow Catcher i Shadow Only. Dzięki ich użyciu możliwe jest uzyskanie wysokiego realizmu renderowanych scen. Funkcja Ambient Occlusion oblicza ilość światła otoczenia, które jest blokowane przez inne obiekty na scenie, a następnie przyciemnia odpowiednio poszczególne powierzchnie.

Z kolei funkcja Soft Raytraced Shadows dodaje miękkie krawędzie do cieni utworzonych przez mechanizm renderowania FireFly. Z tego samego mechanizmu raytracingu korzysta również funkcja Shadow Catcher, dzięki której cienie można renderować niezależnie od powierzchni tła. Jak sama nazwa wskazuje, funkcja Shadow Only renderuje tylko cienie w celu samodzielnej edycji, podczas gdy inne elementy sceny pozostają całkowicie białe.

Poser 6 - program 3D do modelowania postaci

Oświetlenie na obrazie pozwala wykorzystać mapę obrazu jako źródło oświetlenia o zakresie 360 stopni.

Poser 6 - program 3D do modelowania postaci

Możliwe jest wyrenderowanie tylko fragmentu końcowej sceny bez konieczności renderowania całej pracy.

Kolejną nową funkcją jest Carton Outline. Jest ona stosowana w czasie procesu renderowania do rysowania zarysów wokół krawędzi obrazów w stylu komiksowym. Dostępnych jest wiele różnych stylów, dzięki czemu można uzyskać bardzo dobre efekty.

Poser 6 - program 3D do modelowania postaci

Rozbudowane narzędzia do stylizacji fryzur mogą wykorzystać sprzętowe funkcje przyspieszania OpenGL, które zapewniają szybsze renderowanie podglądu scen.

Pokój Hair, który pojawił się już w Poserze, pozwala użytkownikom tworzyć indywidualne grupy włosów. Przypomina to trochę pracę fryzjera, gdyż umożliwia dopasowanie gęstości, wyglądu i kierunku włosów do własnych potrzeb. Uwzględniany jest przy tym również efekt grawitacji. Podobnie jak w programie Maya możliwe jest stosowanie właściwości dynamicznych i funkcji wykrywania kolizji, ale Poser umożliwia użycie rzeczywistych fotografii do określenia koloru włosów.

Aby skrócić czas renderowania, w pokoju Hair można zaznaczyć opcję Opaque in Shadow dla węzła włosów w edytorze Material. Spowoduje to uzyskanie efektu "pełnych" włosów bez konieczności zwiększania ustawienia gęstości.

Biblioteki postaci

Wcześniejsze wersje Posera wymagały korzystania tylko z jednej biblioteki w folderze Poser Runtime.

W wersji 6. programu istnieją już dwie biblioteki, które są dostępne poprzez paletę Library.

Podobnie jak we wcześniejszych wersjach, biblioteka Runtime zawiera obiekty dostarczane wraz z programem, natomiast w bibliotece Download umieszczane są obiekty i postacie z innych źródeł. Możliwe jest dodawanie kolejnych bibliotek, co bardzo ułatwia zarządzanie obiektami. Jest to szczególnie ważne w przypadku instalacji sieciowych. Ponowna instalacja Posera nie będzie miała wpływu na biblioteki użytkownika.

Poser 6 - program 3D do modelowania postaci

Funkcja Carton Outline tworzy obrysy wokół obrazów komiksowych w czasie renderowania.

Poser 6 - program 3D do modelowania postaci

W Poserze 6 debiutują nowe funkcje raytracingu w celu uzyskania bardziej rzeczywistych efektów cieni.

Producent programu, firma Curious Labs, połączyła siły z Renderosity, tworząc witrynę Content Paradise z dodatkowymi materiałami i obiektami dla Posera 6. Dostęp do niej można uzyskać bezpośrednio poprzez zakładkę w oknie programu. Witryna ta nie była jeszcze aktywna w momencie publikacji tego testu, ale w przyszłości będzie możliwe automatyczne pobieranie dodatkowej zawartości z tego miejsca.

Kupić, nie kupić

Najnowsza wersja Posera została wyposażona w dużą liczbę funkcji, które z pewnością zyskają uznanie dotychczasowych i nowych użytkowników. Rozszerzone możliwości renderowania i tworzenia oświetlenia sceny sprawiają, że Poser 6 z pewnością zacznie odgrywać ważną rolę na rynku niedrogich aplikacji do tworzenia trójwymiarowych postaci.

produkt: Poser 6

producent: Curious Labs,http://www.curiouslabs.com

cena brutto: 229 euro

konkurenci: Kaydara MotionBuilder 6, Credo Interactive Life Forms 4.0, pmG Worldwide messiah:animate 5.0

za:

Rozbudowane nowe opcje renderowania, skrypty Wacro w pokoju Material, renderowanie podglądu scen przy użyciu sprzętowego mechanizmu OpenGL, zaawansowane opcje oświetlenia.

przeciw:

Mało intuicyjny interfejs, ograniczony zakres funkcji cofania.