Posiadacze nForce 4 (Intel Edition) - strzeżcie się Pentium D 820!

Jak informuje serwis X-bit Laboratories, niektóre procesory Pentium D Intela mogą nie funkcjonować poprawnie z płytami głównymi wyposażonymi w chipsety nForce 4. Problem dotyczy szczególnie procesora Pentium D 820, który - nawet jeśli zadziała - będzie wykorzystywał tylko jeden z dwóch rdzeni.

Kłopoty pojawiają się zarówno z płytą P5ND2-SLI Deluxe firmy Asus, jak też z referencyjną płytą Nvidii. P5ND2-SLI potrafi poprawnie rozpoznać wszystkie wersje Pentium D, jednak w przypadku Pentium D 820 taktowanego zegarem 2,8 GHz nie powodzi się inicjalizacja drugiego rdzenia procesora.

Jak twierdzi przedstawiciel firmy Nvidia, firma uznała, że zapotrzebowanie na taktowane zegarem 2,8 GHz procesory będzie niewielkie i w związku tym obydwa rdzenie obsługiwane są poprawnie dopiero od wersji CPU pracującej z częstotliwością 3 GHz.

Problemy sprawia wyłącznie Pentium D 820. Przeprowadzone przez X-bit Labs testy dowiodły, że Pentium EE 840 - inny dwurdzeniowy układ Intela - na płytach wyposażonych w nForce 4 działa doskonale.


Zobacz również