Posiadacze smartfonów nie są lojalni wobec swoich systemów

Według badań przeprowadzonych przez GfK większość posiadaczy smartfonów nie jest lojalna wobec posiadanej marki, ani używanego systemu operacyjnego. Zaledwie 25% respondentów zdecydowałby się pozostać przy obecnym niezależnie od okoliczności.

Z opublikowanego w poniedziałek badania GfK wynika, że aż 56% użytkowników smartfonów jest całkowicie otwartych na zmianę urządzenia na inne bez względu na markę i system operacyjny. Pod tym względem wyróżniają się tylko posiadacze telefonów Apple’a.

W wypowiedzi dla Reuters.com, szef zespołu analityków wykonujących badanie przyznał, że w wypadku smartfonów bardzo trudno zyskać lojalność użytkowników choćby ze względu na bardzo dużą ilość urządzeń. Łatwo za to ją stracić obiecując funkcje, które nie działają lub sugerując użytkownikom, że urządzenie posiada wyższą funkcjonalność niż w rzeczywistości.

Z badania wynika, że średnio tylko 25% posiadaczy smartfonów planuje pozostać wiernym mobilnemu systemowi operacyjnemu, z którego aktualnie korzysta bez względu na okoliczności. Na tym tle także wyróżnia się Apple, którego aż 59% użytkowników planuje dalej użytkować urządzenie pracujące pod kontrolą iOS. W tym zestawieniu najgorzej wypadło natomiast oprogramowanie Microsoftu z lojalnością na poziomie 21 procent.

35% użytkowników telefonów BlackBerry planuje pozostać wiernym marce i systemowi operacyjemu. Na trzecim miejscu znały się urządzenia z Androidem - 28%, a na kolejnym użytkownicy Nokii i systemu Symbian z wynikiem 24%.

W badaniach GfK wzięło udział 2653 respondentów z kilku krajów (m.in. Niemiec, Hiszpanii, USA czy Chin).