Poskramianie strumieni - jak oglądać i nagrywać?

Coraz większą popularnością cieszą się media strumieniowe - dzięki nim możemy oglądać telewizję, słuchać radia, zobaczyć ciekawe miejsca na świecie lub przed zakupem w sklepie internetowym posłuchać muzyki. Niestety Internet nie został zaprojektowany do przesyłania tak dużej ilości danych w czasie rzeczywistym i w efekcie korzystając z transmisji strumieniowych bardzo obciążamy łącze. Na szczęście powstało wiele aplikacji, które nagrywają materiały multimedialne na dysk twardy. Dzięki temu możemy komfortowo przeglądać strony internetowe i jednocześnie słuchać muzyki. Prezentujemy różne techniki nagrywania oraz nowe aplikacje - kolejną wersję znanego programu Wuup! oraz Niezbędnik Internauty.

Poskramianie strumieni - jak oglądać i nagrywać?

PC World 2/2009 to bez wątpienia najlepsze i najpełniejsze na rynku omówienie sposobów na ściąganie filmów i MP3 z YouTube i Wrzuty.

Technika strumieniowa opiera się na idei przesyłania strumienia pakietów, interpretowanych w odpowiedniej kolejności w momencie odbioru. Każdy taki pakiet zawiera niezbędną ilość informacji do odtworzenia fragmentu multimedialnego (obrazu lub dźwięku). W odróżnieniu od techniki P2P nie trzeba pobierać całego pliku, aby go odtworzyć. Komfort pracy z mediami strumieniowymi zależy od szybkości nadawania oraz przepustowości łącza internetowego odbiorcy. Należy pamiętać, że pliki multimedialne poddane kompresji nadal zajmują dużo miejsca i łącze modemowe nie jest tu dobrym rozwiązaniem.

Aby przygotować plik do publikowania w Internecie używa się specjalnych kodeków stosujących algorytmy kompresji, które kodują dokument multimedialny. Następnie dane są przekazywane na serwer, który dostarcza je do wszystkich odbiorców. Wszyscy klienci posiadają odtwarzacze, które składają odebrane z serwera pakiety w gotową prezentację. Potem jest ona dekodowana przez kolejny zestaw kodeków i odtwarzana.

Generalnie dostęp do mediów uzyskujemy "na żywo" (life), kiedy oglądamy aktualnie odbywające się wydarzenia - przykładowo obrady komisji śledczej. Drugim rodzajem dostępu jest opcja "na życzenie" (on demand). Przykładem takiego dostępu jest korzystanie ze sklepów z muzyką, filmami, oglądanie prezentacji na stronach internetowych, itp.

Oglądamy i słuchamy

Poskramianie strumieni - jak oglądać i nagrywać?

Ciekawym programem do przeglądania transmisji radiowych i telewizyjnych jest najnowszy Wuup! Jest on w trakcie testów i mogą występować w nim problemy, jednak duża ilość dostępnych opcji rekompensuje drobne niedociągnięcia. Należy zarejestrować się (bezpłatnie) na stronie domowej. Po instalacji program aktualizuje automatycznie listę dostępnych stacji. Dzięki temu możemy na bieżąco oglądać popularne programy z kablówki (np. muzyczne stacje Viva). Jakość obrazu i dźwięku zależy od nadawcy i oczywiście od prędkości łącza internetowego. Z naszych krótkich testów wynika, iż zagraniczne serwisy są lepsze niż polskie - niektóre stacje można z powodzeniem oglądać na pełnym ekranie przy jakości niewiele ustępującej filmom DivX.

Ponadto Wuup! łączy funkcje tunera radiowo-telewizyjnego z prostą przeglądarką internetową. Dzięki korzystaniu z centralnej bazy dostępnych serwisów każdy, kto posiada swoje internetowe radio lub jest przedstawicielem komercyjnej rozgłośni może dodać własną stację. Aplikacja do swojego działania potrzebuje obecności w systemie Windows Media Playera.

Poskramianie strumieni - jak oglądać i nagrywać?

Drugą aplikacją tego typu jest Niezbędnik Internauty - bezpłatny tuner radiowo-telewizyjny oraz wyszukiwarka internetowa. Warto zauważyć, że zawiera on ogromną bazę stacji pogrupowanych według państw. Możemy stworzyć oczywiście listę ulubionych stacji, przeglądać ostatnio używane programy lub uzyskać szczegółowe informacje na temat nadawcy - nazwa, strona domowa, kategoria i inne.

Nagrywanie na dysk

Dosyć dużym problemem w przypadku multimediów strumieniowych jest konieczność nieustannego dostępu do Internetu. Warto podkreślić, że łącze o przepustowości 256 kB/s w trakcie oglądania telewizji jest praktycznie całkowicie wykorzystywane i praca z przeglądarką internetową staje się prawdziwym koszmarem. Dlatego też powstały programy do nagrywania dźwięku i obrazu.

Głównymi formatami stosowanymi w transmisji strumieniowej są Windows Media (ASF, WMV, WMA, ASX, WMX, WVX, WAX, WVX, WAX), Real Media (RM, RAM, RPM, RA) oraz Quick Time (MOV, MP4).

Windows Media

WM oferuje strumieniowe przesyłanie dźwięku w formacie 5:1 oraz obrazu w rozdzielczości dochodzącej nawet do 1920 x 1080, przy prędkości 24 klatek na sekundę. Warto zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne kodeki, które powiązane są z tą technologią.

Poskramianie strumieni - jak oglądać i nagrywać?

Przechwytywanie, zapisywanie na dysk lokalny obrazu w formacie Windows Media nawet w darmowych aplikacjach takich jak Get ASF Stream nie jest niczym trudnym. Pomimo tego, iż program dostępny jest w wersji angielskiej, interfejs jest bardzo przyjazny i każdy powinien sobie z nim poradzić. Pierwszym krokiem jest podanie lokalizacji URL, w której znajduje się plik i naciśnięcie przycisku EXEC. Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja, w której strumień jest przesyłany z serwera za pośrednictwem protokołu MMS. W takim przypadku przy próbie rozpoczęcia nagrywania, pasek stanu będzie przez dłuższy czas stał w miejscu, a w oknie aplikacji zaczną się pojawiać różnego rodzaju niezrozumiałe komunikaty. W takim wypadku należy przerwać nagrywanie, zaznaczyć opcję MMS protocol is used compulsorily i ponownie nacisnąć przycisk EXEC. Teraz wystarczy zaczekać na pobranie pliku - o postępie w jego tworzeniu informuje stosowny pasek.

Aby pobrać plik należy się zalogować. Kliknij tutaj.

Coraz częściej w Sieci spotykane są pliki zabezpieczone za pomocą cyfrowej technologii DRM, aby je nagrać należy skorzystać na przykład z aplikacji HyperSnap. Jeśli zaś chcemy zapisać wyłącznie dźwięk, możemy posłużyć się Winampem oraz wtyczką Output Stacker, dzieki której możliwe jest niezwykle proste zgranie odtwarzanego dźwięku do formatu *.WAV.

Real Media

Poskramianie strumieni - jak oglądać i nagrywać?

Do zapisu tego typu mediów dobrym programem wydaje się być bezpłatna aplikacja o nazwie Real7ime Converter. Program nie wymaga instalacji. W polu URL podajemy odpowiedni adres. Po połączeniu rozpocznie się strumieniowy przekaz danych. W polu Output podajemy lokalizacje oraz nazwę pod jaką ma zostać zapisany plik. Następnie należy kliknąć przycisk Options. Spośród opcji Convert wybieramy jedną z czterech dostępnych możliwości:

- Image + Sound - nagrywanie zarówno dźwięku i obrazu;

- Image only - nagrywanie tylko obrazu;

- Sound only (wav) - nagrywanie dźwięku w formacie WAV;

- Sound only (mp3) - nagrywanie dźwięku w formacie MP3.

Minuta obrazu wideo w rozdzielczości 320 x 240, przy prędkości 24 klatek na sekundę (zapisana za pomocą domyślnie ustawionej kompresji) zajmuje około 20 MB na dysku twardym. Warto pomyśleć o kompresowaniu 'w locie' przechwyconego materiału. Dzięki temu będzie zajmował on znacznie mniej miejsca. Jeśli chcemy to zrobić, wybieramy przycisk Video Codecs, a następnie jeden z dostępnych w systemie rodzajów kompresji video oraz jej parametry. Zamykamy okno i przechodzimy do Audio Codecs. Procedura jest taka sama.

Quick Time

Przykład multimedialny

Kliknij tutaj, a zostaniesz przeniesiony do wirtualnego baru. Wystarczy wpisać odpowiednie polecenie (po angielsku), a dziewczyna zrobi (prawie) wszystko co zechcesz. Dobrym przykładem jest "jump" ;)

Jest bardzo popularny Stanach Zjednoczonych (użytkownicy komputerów Mac), ale można go spotkać również w innych krajach. Ten format multimedialny oferuje transmisję strumieniową, którą warto umieć się posługiwać. Technologia ta wykorzystuje do przesyłania danych protokół HTTP i jeden z trzech formatów: MOV, MP4 i SDP. Ponieważ do transmisji danych wykorzystywany jest wyłącznie protokół HTTP, pobranie dowolnego pliku z serwera, np. o rozszerzeniu MOV nie powinno przysporzyć kłopotu. Wystarczy tyko znać ścieżkę pliku i wprowadzić ją do programu. Jak ją znaleźć? Trzeba przejść do źródeł strony (w IE klikamy prawy przycisk myszy i wybieramy polecenie Pokaż źródło). Następnie wyszukujemy znacznik SRC z wartością zaczynającą się od "http:// . Operację można wywołać kombinacją klawiszy CTRL + F i w oknie "znajdź" podać wartość SRC="http://

Shoutcast

Technologia wykorzystywana przez internetowe radia, których słuchaczami są użytkownicy popularnego Winampa. Dzięki temu, że oprogramowanie do prowadzenia transmisji jest darmowe, a obsługa aplikacji sprowadza się do kilku ruchów myszką, technologia ta jest niezwykle popularna. W Polsce istnieje przynajmniej kilkaset internetowych rozgłośni radiowych wykorzystujących ten format.

Do zapisania transmisji realizowanych za pomocą Shoutcasta można użyć programu takiego jak NetTransport, który jest bardzo prostym w obsłudze menadżer pobierania, obsługujący wszystkie najważniejsze protokoły internetowe (HTTP, HTTPS, FTP, MMS, RTSP) oraz współpracujący z serwerami proxy. Można również skorzystać z wtyczki Streamripper współpracującej z popularnym Winampem.