Posłuchaj mnie ty komputerze!

Say-Now 3.06 to aplikacja do zarządzania komputerem za pomocą głosu, wykorzystująca system rozpoznawania mowy Microsoftu - Speech Application Program Interface (SAPI). Dzięki niej możesz już nie wstawać z kanapy, aby zatrzymać film lub uruchomić przeglądarkę internetową.

Program jest niezwykle prosty w obsłudze, choć na początku wydaje się bardzo skomplikowany. Po jego instalacji koniecznie należy sprawdzić, czy SAPI znajduje się na dysku. Jeżeli nie, należy pobrać plik z Internetu kliknij tutaj - zajmuje on około 60 MB. Następnie należy skonfigurować rozpoznawanie mowy - w tym celu uruchom program Say-Now, kliknij w zakładkę Speach i przycisk Speach Properties. Powinno otworzyć się okno Właściwości mowy. Po wybraniu opcji Testuj profil użytkownik zostanie skierowany na specjalny kurs, który dostosuje system do konkretnej osoby. Polega to po prostu na odczytaniu dosyć długiego fragmentu tekstu po angielsku.

Od tej chwili program jest gotowy do użytku. Dzięki niemu można uruchamiać pakiety biurowe, przeglądarki, otwierać okna właściwości, odpowiadać na pytania systemowe i przeglądać Sieć, a nawet grać! Zakładka Commands w programie Say-Now zawiera spis ponad stu domyślnych poleceń, które użytkownik może dowolnie modyfikować lub dodawać nowe. Ta ostatnia czynność jest szczególnie przydatna, kiedy chcemy dostosować aplikację do codziennych czynności - otwieranie konkretnego programu, sprawdzanie poczty, itp. Jakby tego było mało, to w Internecie znajdują się szczegółowe polecenia dla konkretnych aplikacji i gier. Wystarczy je zainstalować z zakładki Import i nie trzeba męczyć się nad samodzielną konfiguracją. Nowe polecenie głosowe tworzymy w zakładce Commands, poprzez napisanie polecenia np. opera, wskazanie typu akcji (skrót klawiaturowy systemu Windows, otwarcie strony WWW lub programu, czy pliku dokumentu) i wreszcie wskazanie jaka to ma być czynność - podanie ścieżki pliku.

Praca z programem nie jest zbyt komfortowa, bo system rozpoznawania mowy nie działa najlepiej. Trudno na razie mówić o kontroli za pomocą głosu, ale praca z programem jest bardzo zabawna. Ograniczeniem może być również bariera językowa - komputer wykona polecenie wydane tylko po angielsku.

Wersja testowa aplikacji działa przez 30 dni. Pełna wersja kosztuje 14 USD. Więcej informacji dostępnych jest na stronie producenta.


Zobacz również