Posłuchaj wielokanałowego MP3

Naukowcy z Instytutu Fraunhofera, którzy stworzyli najpopularniejszy obecnie format zapisu dźwięku - MP3 (MPEG-1/2 Audio Layer 3) - zaprezentowali właśnie próbki jego nowej wersji - MP3 Surround. Ze strony IF można już pobrać pliki dźwiękowe, prezentujące możliwości nowego formatu.

Pierwsze informacje o tym, że Instytut wspólnie z firmą Agere Systems pracuje nad stworzeniem wielokanałowych plików MP3, pojawiły się na początku roku - nie podano wtedy jednak żadnych szczegółowych informacji o tym przedsięwzięciu. Wiadomo było tylko, że 'nowe' pliki MP3 będzie można odtwarzać na zwykłych, stereofonicznych odtwarzaczach, zarówno programowych, jak i sprzętowych (wtedy dźwięk dostępny będzie w stereo), ale ich pełne możliwości - tzn. wielokanałowy (5.1), wysokiej jakości dźwięk, dostępny będzie w przypadku zastosowania dekoderów nowego formatu. Spekulowano również, że pliki takie będą wyposażone w mechanizmy, uniemożliwiające ich nieautoryzowane kopiowanie.

Logo MP3 Surround

Logo MP3 Surround

Teraz Instytut Fraunhofera udostępnił więcej informacji na temat MP3 Surround, a także - co najważniejsze - wtyczkę do WinAmpa, umożliwiającą samodzielne sprawdzenie, jakie możliwości oferuje nowy format (wraz z przykładowymi plikami audio).

Wiadomo już, że w prace nad nowym formatem zaangażował się również koncern Thomson. MP3 Surround ma znaleźć zastosowanie w grach, aplikacjach multimedialnych, zestawach kina domowego, a nawet w samochodowych systemach audio. Przedstawiciele Instytutu tłumaczą, że pliki zakodowane do nowego formatu będą się charakteryzowały bitrate'm zbliżonym do tradycyjnych plików MP3 - dzięki temu będą one co najmniej o połowę mniejsze od plików skompresowanych przy pomocy innych, 'wielokanałowych' kodeków. Co najważniejsze - nowy format ma być wstecznie kompatybilny z MP3 - oznacza to, że wszystkie urządzenia i aplikacje, odtwarzające 'tradycyjne' pliki MP3 bez najmniejszych problemów odtworzą również pliki MP3 Surround (w trybie stereo).

Więcej informacji:

http://www.mp3surround-format.com

Pliki do pobrania - 'wtyczkę' do WinAmpa (encoder/decoder oraz przykładowe nagrania - znaleźć można tutaj.

W tej chwili dostępne jest jedynie oprogramowanie umożliwiające odtwarzanie i tworzenie 'wielokanałowych' MP3 w systemach Windows 2000 i XP. Wersja dla systemu Mac OS X ma pojawić się 17 grudnia.


Zobacz również