Postaw na lidera

Każdy model iRobota Roomba pracuje na bazie opatentowanego, 3-stopniowego systemu sprzątania. W jego ramach wirująca szczotka boczna zbiera zabrudzenia z przestrzeni przy ścianach czy w rogach i kieruje w stronę dwóch przeciwbieżnie obracających się szczotek. Te natomiast za sprawą swoich ruchów oraz mocy ssącej przenoszą zabrudzenia do pojemnika.

Poszczególne modele iRobot Roomba różnią się wyposażeniem oraz systemami optymalizującymi ich pracę. Oto najważniejsze z nich:

  • Harmonogram pracy na 7 dni tygodnia. Jest dostępny w większości modeli rodziny iRobot Roomba. Umożliwia nastawienie czasu automatycznego rozpoczęcia cyklu odkurzania, aby robot sprzątał codziennie bez naszej ingerencji. Choć najbardziej zauważają to rodzice małych dzieci czy zwierząt domowych, to każdy dom brudzi się codziennie wraz z ruchem domowników, dlatego codzienne odkurzanie jest tak ważne. Mając model wyposażony w harmonogram pracy, nie trzeba pamiętać o codziennym włączaniu robota.
  • Wirtualna Ściana Dual Mode. Jest niewielkim akcesorium, które pozwala na ograniczenie obszaru pracy robota, aby nie wjeżdżał w daną przestrzeń. Posiada możliwość pracy w jednym z dwóch trybów: tradycyj-nym z prostą wiązką lub tzw. HALO, gdzie wiązka jest okrągła. Wirtualna Ściana jest szczególnie przydatna do zabezpieczenia misek zwierząt, miejsca, gdzie właśnie bawi się dziecko, ale również w mieszkaniach, gdzie niektóre pomieszczenia nie są oddzielone drzwiami, np. pokój dzienny z aneksem kuchennym.
  • System Dirt Detect. Jest jedną z cech wyróżniających iRobota Roomba na tle konkurencji. Odpowiada on za automatyczne wykrywanie obszarów silniej zabrudzonych, na których robot samodzielnie intensyfikuje pracę.
  • Aplikacja na urządzenia mobilne. W przypadku marki iRobot nosi nazwę iRobot HOME. Zapewnia ona pełną kontrolę nad robotem odkurzającym Roomba, ale również mopującym Braava jet. Umożliwia m.in. rozpoczęcie lub wstrzymanie cyklu sprzątania, ustawienie harmonogramu odkurzania, dobranie indywidualnych ustawień czy monitorowanie działania i stanu robota. Co więcej, dba samodzielnie o aktualizację oprogramowania oraz pozwala na skorzystanie z pomocy działu obsługi klienta. Aplikacja jest regularnie rozbudowywana, co też wpływa na jej możliwości.
  • System AeroForce. Opatentowany przez firmę iRobot system optymalizuje efektywność pracy robota odkurzającego. W jego ramach pracują dwie przeciwbieżnie obracające się, specjalnie profilowane gumowe szczotki. Chwytają i rozbijają zanieczyszczenia oraz wymagają minimalnej konieczności czyszczenia. Jeśli użytkownik ma w domu zwierzęta z długą sierścią lub włosami, to będzie system rekomendowany dla niego. Rozwiązanie to jest dostępne w modelach serii 800 oraz 900.
  • Wirtualna Latarnia. Współpracuje z wybranymi modelami Roomba, jest dołączona do zestawu modelu Roomba 886. Jej zadaniem jest pokierowanie pracą robota tak, aby odkurzał pomieszczenia po kolei. Słowem, akcesorium to systematyzuje pracę robota. Dodatkowo ułatwia nawigację w bardziej skomplikowanym układzie pomieszczeń.
  • iAdapt 2.0. System nawigacji, dzięki któremu robot buduje mapę pomieszczeń, poruszając się liniowo, utrzymuje optymalny tor pracy, aby sprzątał, dopóki cała powierzchnia nie zostanie wyczyszczona. Pozwala on na mapowanie przestrzeni w czasie rzeczywistym, analizując zmiany w otoczeniu. Przykładowo, gdy zauważy, że w trakcie cyklu sprzątania został przemieszczony przedmiot, pod którym nie mógł posprzątać, wróci w dane miejsce. System iAdapt 2.0 dostępny jest w modelach serii 900.
  • Carpet Boost. Jest systemem, który odpowiada za wykrywanie podłóg miękkich. W momencie, gdy robot wjedzie na dywan czy wykładzinę, zostanie to wykryte, a moc pracy zostanie automatycznie zwiększona. Rozwiązanie to dostępne jest obecnie w modelu Roomba 980 i przyda się na większych metrażach ze zróżnicowanymi rodzajami podłóg.
  • Filtry. Robot odkurzający w przeciwieństwie do konwencjonalnych odkurzaczy nie opiera swojej pracy na dużej sile ssącej, która potrzebna jest, by podnieść zabrudzenia z podłogi, a później przetransportować je rurą do worka. Siła ta następnie znajduje ujście z powrotem do pomieszczenia. Inaczej jest w przypadku robota odkurzającego. System czyszczący znajduje się bezpośrednio przy sprzątanej powierzchni, dzięki czemu olbrzymia moc ssąca nie jest potrzebna. Zabrudzenia zebrane z powierzchni są transportowane wprost do szczelnego zbiornika, który dodatkowo wyposażony jest w wydajny filtr. W przypadku marki iRobot mamy dwa rodzaje systemów filtrujących: filtry AeroVac oraz AeroForce. Te drugie są w stanie zatrzymać nawet cząsteczki o rozmiarze 0,3 mikrona, co sprawia, że doskonale sprawdzą się w mieszkaniach alergików.

Gama modeli robotów odkurzających Roomba jest obecnie podzielona na 3 serie: 600, 800 oraz 900. Charakterystyka wyposażenia, osprzęt i funkcje sprawiają, że seria 600 idealnie sprawdzi się na mniejszych metrażach, gdzie robot na co dzień będzie miał dostęp do jednego czy dwóch pokoi. Seria 800 przeznaczona jest do pracy na średnich powierzchniach, gdzie występuje około trzech pokoi. Z kolei najwyższa seria 900 doskonale sprawdzi się na większych przestrzeniach, gdzie występują ponad cztery pokoje. Alergicy oraz posiadacze zwierząt domowych powinni skupić się na modelach, które pracują na bazie systemu AeroForce, czyli robotach Roomba serii 800 i 900. Mają one szczotki, które minimalizują osiadanie na nich sierści, oraz efektywne filtry zatrzymujące alergeny. Coraz więcej modeli z funkcją nadawania harmonogramu posiada możliwość pracy na bazie aplikacji mobilnej, która najbardziej rozbudowana jest we flagowej serii 900. W ich przypadku zakres ustawień sprzątania jest szerszy – np. podwójny przejazd czy kończenie odkurzania przy krawędziach pomieszczeni – oraz mają rozbudowane raporty z poszczególnych misji. Różnorodność modeli iRobot Roomba sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć odpowiedniego pomocnika, optymalnie dostosowa-nego do potrzeb.

WEJDŹ NA WWW.IROBOT.PL I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ