PostgreSQL 8.0 - darmowy konkurent MS SQL Server

Światło dzienne ujrzała wreszcie finalna wersja relacyjnej bazy danych PostgreSQL 8.0. Jedną z najważniejszych innowacji wydaje się fakt, iż baza wreszcie dostępna jest w wersji dla systemów Windows. PostgreSQL powinna zainteresować wszystkich użytkowników, którzy szukają wydajnej i wszechstronnej bazy danych, a nie zamierzają wydawać ogromnych sum na komercyjne rozwiązania - baza rozpowszechniana jest na zasadach licencji BSD, która pozwala na jej używanie, modyfikowanie oraz dystrybucję bez jakichkolwiek opłat.

W miesiąc po ukazaniu się pierwszego kandydata na wersję finalną - RC1 (czytaj więcej w "PostgreSQL - wreszcie w 'okienkach'"), wreszcie wczoraj ogłoszono pojawienie się wersji finalnej. 8.0 jest pierwszą edycją, która działa natywnie na platformie systemowej Windows, podczas gdy poprzednie wersje wymagały emulacji Unixa. Server można uruchomić jako usługę, która startuje razem z systemem operacyjnym. Wspierane platformy to Windows 2000, Windows XP, i Windows Server 2003. Starsze wersje systemu nie są obsługiwane.

W nowej wersji wprowadzono wiele znaczących zmian, takich jak:

- punkty powrotu (Savepoints);

- naprawa do punktu w czasie (Point in Time Recovery);

- przestrzenie tabel (Tablespaces);

- ulepszone systemy wejścia/wyjścia i zarządzanie pamięcią;

Dokładniejsze opisy można znaleźć w artykule "PostgreSQL - wreszcie w 'okienkach'" oraz na stronie producenta.

PostgreSQL zyskuje nie tylko dzięki implementacji nowych rozwiązań, ale także dzięki wielu dodatkom i opcjonalnym składnikom tworzonym niezależnie, jak choćby narzędzia służące do replikacji i rozdzielania połączeń (pgPool, czy Slony-I). Stale powiększa się też liczba i jakość sterowników dla różnych platform programowych, jak choćby Npgsql dla platformy .NET.

Wersja dedykowana dla platformy systemowej Windows może się też pochwalić automatycznym instalatorem, który nie tylko pomoże skopiować pliki na dysk, ale również skonfigurować uruchamianie bazy jako usługę systemową, założyć specjalne do tego celu konto użytkownika, zainicjalizować bazę danych, czy wybrać dodatkowe moduły rozszerzające funkcjonalność bazy, które będą włączone w domyślnym jej szablonie. W instalatorze, oprócz samego serwera, znajdziemy:

- sterownik JDBC;

- sterownik dla platformy .NET (Npgsql);

- sterownik ODBC;

- wczesną, eksperymentalną wersję sterownika OLEDB;

- dokumentację;

- narzędzia i źródła dla developerów;

- oraz dwa narzędzia do zarządzania bazą danych: psql (konsola tekstowa), pgAdmin III (konsola graficzna)

Nad tą doskonałą bazą danych, oprócz setek indywidualnych deweloperów, pracują tak znane firmy jak Red Hat, Fujitsu, Afilias, Software Research Associates, Inc., 2nd Quadrant i Command Prompt Inc. Zapewnia to szybki rozwój i daje szanse na szersze stosowanie PostgreSQL w dużych projektach, a co za tym idzie możliwość konkurowania i wypierania z rynku komercyjnych konkurentów

Program dostępny jest w postaci źródłowej, a także jako pakiety binarne dla Linuksa oraz gotowy pakiet instalacyjny dla Windows. PostgreSQL jest rozpowszechniana na zasadach bardzo liberalnej licencji BSD, która pozwala na jej używanie, modyfikowanie oraz dystrybucję bez jakichkolwiek opłat, zarówno w celach prywatnych, jak i komercyjnych.

Strona domowa PostgreSQL


Zobacz również