PostgreSQL - wreszcie w 'okienkach'

Pojawiła się właśnie wersja testowa (RC 1) doskonałej bazy danych PostgreSQL. Zaimplementowano w niej sporo ciekawych zmian, które szczególnie mogą zainteresować użytkowników, chcących używać tej bazy na platformie Windows.

PostgreSQL jest objektowo-relacyjną bazą danych, która wyewoluowała z POSTGRES 4.2, rozwijanej przez Uniwersytet Berkeley. Obecnie PostgreSQL jest dostępna jako open-source. Ma zaimplementowaną większość standardu SQL:2003 (Plik PDF) oraz posiada wiele funkcji, którymi mogą się pochwalić nowoczesne bazy danych. Program jest rozpowszechniany na zasadach bardzo liberalnej licencji, która pozwala na używanie, modyfikowanie oraz dystrybucję bez jakichkolwiek opłat, przez każdego - i to zarówno w celach prywatnych, jak i komercyjnych.

PostgreSQL - wreszcie w 'okienkach'

logo PostgreSQL

W nowej wersji znajdziemy sporo znaczących zmian, a między innymi:

- Jest to pierwsza wersja, która działa natywnie na platformie Windows - jako serwer. Można ją uruchomić jako usługę, która startuje razem z systemem operacyjnym. Wspierane platformy to Windows 2000, Windows XP, i Windows Server 2003. Starsze wersje systemu nie są obsługiwane. Poprzednie edycje wymagały emulacji Unixa (Cygwin), aby uruchomić serwer pod systemem Windows.

- Savepoints - mechanizm ten umożliwia cofnięcie części transakcji, jednak bez anulowania wszystkich zmian dokonanych w transakcji. Poprzednie wersje nie dysponowały takim mechanizmem i jedynym wyjściem, w razie wystąpienia błędu, było cofnięcie całej transakcji.

- Point-In-Time Recovery - pomimo, że - wedle zapewnień autorów - PostgreSQL jest bardzo bezpieczny, to w poprzednich wersjach nie było innych możliwości odtworzenia danych w razie awarii dysku, jak tylko użycie poprzednio wykonanej kopii zapasowej lub replikowania danych na inny serwer. Obecnie funkcja ta pozwala na stałe wykonywanie kopii zapasowanej i umożliwia odzyskanie danych sprzed awarii lub innego stanu z przeszłości.

- Tablespaces pozwalają administratorom bazy danych ustalanie, na których składowane są tabele, indeksy oraz całe bazy danych. Poprawia to ogólną wydajność bazy i kontrolę nad zużywanymi przez serwer zasobami dyskowymi.

- Ulepszone zostało zarządzanie buforami, co spowodowało wzrost wydajności.

- Zmiany typów kolumn w bazie danych mogą być teraz dokonywane za pomocą komendy 'ALTER TABLE'

- Komenda 'COPY' pozwala czytać i zapisywać pliki CSV. Potrafi także poprawnie interpretować niestandardowe znaki separując.

Program dostępny jest w postaci źródłowej, a także jako pakiety binarne dla Linuksa oraz gotowy pakiet instalacyjny dla Windows.

Finalna wersja PostgreSQL powinna się pojawić jeszcze w tym roku.

Strona projektu


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: