Poszukiwany Stein Bagger oddał się w ręce policji

Poszukiwany przez Interpol, m.in. za oszustwa finansowe, dyrektor duńskiej firmy IT, Stein Bagger, oddał się w ręce policji w Los Angeles. Według lokalnej gazety miało to miejsce 2 dni temu, w sobotę.

Przypomnijmy: Stein Bagger stał na czele firmy programistycznej IT Factory, która charakteryzowała się bardzo dużą dynamiką rozwoju. Była ona laureatem wielu prestiżowych nagród. W 2007 roku jej sprzedaż wzrosła aż o blisko 140%. Jednak w ostatni weekend listopada prezes firmy, Asger Jensby, odkrył niepokojące dane dotyczące przedsiębiorstwa. Po bliższym zbadaniu sprawy okazało się, że około 90% obrotów firmy było fikcją. Zmusiło go to do ogłoszenia bankructwa. Przebywający w tym czasie na urlopie w Dubaju Bagger nie pojawił się w swoim hotelu.

Według lokalnej gazety w sobotę rano zgłosił się on na posterunek policji w Śródmieściu Los Angeles i oznajmił pracującemu tam policjantowi, że nazywa się Stein Bagger, jest zbiegiem z Europy i przyszedł, aby oddać się w ręce policji. Początkowo policjant nie potraktowali go poważnie, jednak niektóre elementy jego ubioru (garnitur od Armaniego oraz zegarek warty 65 tysięcy dolarów) sprawiły, że jego zgłoszenie się zostało potraktowane na poważnie. Został on osadzony w areszcie miejskim.

IT Factory współpracowała m.in. z firmą IBM tworząc oprogramowanie w oparciu o platformę Lotus. Zasada działania firmy była prosta. Oferowała ona kontrahentom fikcyjne oprogramowanie, które miała tworzyć we współpracy z nieistniejącymi firmami. Zawarte w ten sposób umowy były podstawą do zaciągania pożyczek od banków i innych inwestorów. Powstałe w wyniku tego długi osiągnęły wartość ponad 60 milionów dolarów.

Wcześniej Bagger wywołał inny skandal związany ze swoim wykształceniem. Pytany przez media stwierdził, że posiada tytuł doktora nadany mu przez Politechnikę w San Francisco. W rzeczywistości okazało się, że jego kwalifikacje były potwierdzone przez wynajętą aktorkę, która odegrała rolę pracownika tejże politechniki.

Aktualizacja: 09 grudnia 2008 11:19

Po sobotnim aresztowaniu Baggera został on oddany do dypozycji urzędu imigracyjnego, który zadecydował o jego deportacji. Jako uczestnik programu Visa Waiver, złamał on jej zasady przyznając się do tego, że jest poszukiwany przez Interpol. W związku z tym został on z niego wykluczony, a więc nie może dłużej przebywać na terenie Stanów Zjednoczonych. Zostanie on odesłany do Danii, gdzie będzie odpowiadać za postawione mu zarzuty.

Podczas pobytu w areszcie Bagger chętnie współpracował z prowadzącymi śledztwo. Również i on wyraził opinię, że zależy mu na powrocie do swojego kraju i poniesieniu odpowiedzialności za swoje czyny.