Potęga na biurku

Mocny zestaw sprzętu na biurku sprawia, że możemy pracować lepiej i szybciej. Pudełka, które kupują graficy, nie należą do najtańszych, ale chcemy przekonać cię, że można sobie na nie pozwolić bez konieczności zastawienia domu albo sprzedania nerki. Digit pomoże wybrać sprzęt idealnie pasujący do twoich potrzeb.


Mocny zestaw sprzętu na biurku sprawia, że możemy pracować lepiej i szybciej. Pudełka, które kupują graficy, nie należą do najtańszych, ale chcemy przekonać cię, że można sobie na nie pozwolić bez konieczności zastawienia domu albo sprzedania nerki. Digit pomoże wybrać sprzęt idealnie pasujący do twoich potrzeb.

Podobno złej baletnicy przeszkadza rąbek spódnicy. Może nie najlepiej to o nas świadczy, ale pozostaje faktem, że chyba wszyscy narzekamy na swój sprzęt: nigdy nie jest wystarczająco szybki, wydajny, niezawodny. Jednak decyzji o zakupie nowego nie podejmuje się w pięć minut, chyba że ma się bogatego tatę. Każdy zakup musisz poprzedzić rachunkami: czy sprzęt pozwoli ci zarobić lub zaoszczędzić tyle, że zwróci się poniesiony wydatek?

W tym artykule przedstawimy urządzenia, które w naszej opinii stanowią najlepsze rozwiązania dla większości profesjonalnych grafików. Dla ułatwienie wyboru podzielimy je w zależności od przeznaczenia na cztery zasadnicze kategorie: sprzęt do projektowania grafiki i DTP, do projektowania stron webowych, do montażu i obróbki wideo oraz modelowania i animacji 3D.

Oczywiście, taki podział jest kwestią umowną; wielu grafików pracuje nad zleceniami, które obejmują prace wykraczające poza tak określone granice.

Jeśli ktoś ma na wizytówce napisane "projektowanie stron WWW", zapewne nie odrzuci zlecenia, które będzie przy okazji wymagało zastosowania streamingu wideo przez Internet. Dlatego warto też rozejrzeć się po innych, pobliskich kategoriach.

Każdy z nas ma inne potrzeby i inne możliwości finansowe, dlatego trzy różne rozwiązania, które pozwolą zbudować różne zestawy: podstawowy, polecany i zaawansowany. Podstawowy będzie idealny dla użytkowników półprofesjonalnych albo zajmujących się daną dziedziną z doskoku. Polecany powinien zadowolić większość projektantów, a zaawansowany wystarczy do realizacji szczególnie trudnych zadań.

W przypadku Macintoshy sugerujemy konkretne modele - tu nie ma wielkiego wyboru. Dla platform Windows i Linux podajemy jedynie specyfikacje odpowiednich naszym zdaniem modeli bez wskazania konkretnych produktów. Uznaliśmy, że byłoby to pozbawione sensu, ponieważ nie są to najczęściej zestawy, które można od ręki kupić w sklepie. Trzeba je zamawiać w firmach, które składają pecety, bądź budować samodzielnie. Trudno tu mówić też precyzyjnie o cenie: będzie ona zależała od tego, kto złoży komputer i gdzie kupi potrzebne podzespoły. Dlatego radzimy sprawdzić ceny proponowanych przez nas konfiguracji w kilku źródłach.

I jeszcze ostatnia uwaga: zanim kupisz jakiekolwiek urządzenie, upewnij się, że może ono współpracować z wykorzystywanym przez ciebie oprogramowaniem. Często warunki licencji określają, z jakim sprzętem można używać danego programu. Jeśli zależy ci na wsparciu technicznym i serwisie dostawcy, musisz trzymać się jego wskazówek.