Potężna grafika w notebookach

NVidia zaprezentowała na Comdeksie nowy procesor graficzny przeznaczony do komputerów przenośnych. Nie znamy wyników wydajności GeForce FX Go5700, lecz ze specyfikacji wynika, że ma on szansę stać się najszybszym układem tego typu na rynku.

Na rynek trafi w pierwszym kwartale przyszłego roku. Procesor dysponuje czterema potokami renderingu, zawiera rozbudowane jednostki obróbki wierzchołków i pikseli oraz silnik CineFX 2.0. Nie zabrakło też funkcji UltraShadow znane ze „stacjonarnych” wersji procesorów FX5700 i FX5700 Ultra.

GeForce FX Go5700 został opracowany tak aby zużywał jak najmniej energii. Układ pracuje z napięciem 1,1V, a więc pracuje z napięciem o 0,08V mniejszym niż wersja FX Go5600. NVidia zastosowała też nową wersję technologii oszczędzania energii – PowerMizer 4.0. Procesor potrafi dynamicznie zmieniać częstotliwość taktowania w zależności od chwilowego obciążenia systemu operacjami wymagającymi obróbki graficznej. Standardowo, w trybie Performance pracuje z częstotliwościami taktowania rdzenia i pamięci 350/300 MHz, natomiast w trybie Desktop Replacement 450/300 MHz.


Zobacz również