Potężny G70 i niskobudżetowy C51G - dwie nowe propozycje Nvidii

Nvidia się rozpędza: w tym roku na rynku ma się pojawić nie tylko seria niskobudżetowych chipsetów płyt głównych C51 ze zintegrowanymi rdzeniami graficznymi, ale także nowe GPU o kodowej nazwie G70 - ponoć dwukrotnie szybsze od GeForce 6800.

O nowych niskobudżetowych rozwiązaniach Nvidii informowaliśmy już w artykułach "Niskobudżetowa rewolucja od Nvidii?" oraz "Nvidia poprawia lewy prosty prawym sierpowym". Dziś garść dodatkowych szczegółów na temat jednego z chipsetów z linii C51.

Układ C51G ma być przeznaczony do współpracy z procesorami AMD Athlon 64. Oprócz zintegrowanego układu graficznego, możliwe będzie wykorzystanie kart graficznych z interfejsem PCI Express, x16 oraz napędów SATA II. Ponadto zostanie on wyposażony w zintegrowany kontroler sieci LAN, obsługę kart PCI Express x1, portów FireWire, USB 2.0.

G70 - GeForce killer?

W trakcie odbywających się na przełomie maja i czerwca targów Computex w Taipej (Tajwan), Nvidia ma zamiar zaprezentować procesor graficzny kolejnej generacji noszący kodową nazwę G70.

Układ został wykonany w technologii 110 nanometrów (do produkcji chipu R520 firmy ATI wykorzystywana jest technologia 90 nm), potrafi współpracować w układach SLI. Według pierwszych oszacowań, G70 ma być dwukrotnie szybszy niż aktualny lider wydajności, chip GeForce 6800.

Koniec z Xboksem

Firma wystosowała również oświadczenie, w którym informuje o zaprzestaniu produkcji układów graficznych stosowanych w Xboksie. Najnowsza konsola Microsoftu, Xbox 360, wykorzystuje bowiem chipy największego konkurenta Nvidii, czyli firmy ATI.


Zobacz również