Potrafimy już tworzyć kable z nanorurek węglowych. KGHM nie ma się jednak czego na razie obawiać

Grupa naukowców z Uniwersytetu Cambridge pod przewodnictwem Polaka, Krzysztofa Kozioła, stworzyła użyteczny kabel z nanorurek węglowych.

Ze względu na bardzo dobrą przewodność elektryczną obecnie produkowane kable elektryczne wykonuje się z miedzi. Być może za kilka, kilkanaście lat pojawi się jednak również inne rozwiązanie. Grupa naukowców z Uniwersytetu Cambridge pod przewodnictwem Polaka, Krzysztofa Kozioła, opracowała bowiem kable z nanorurek węglowych. Co ważne, cechuje je "forma użytkowa", gdyż ich grubość wynosi milimetr.

Zalety

W porównaniu do kabli miedzianych, kable "węglowe" posiadają następujące zalety:

- są 10 razy lżejsze

- są 30 razy bardziej wytrzymałe

- zapewniają znacznie mniejsze straty przesyłowe

Problemy do rozwiązania

Zanim jednak nowy rodzaj kabli trafi do produkcji naukowcy muszą sobie jeszcze poradzić z poważną przeszkodą. Krzysztof Kozioł zwraca bowiem uwagę na ich 2,5 razy mniejsze przewodnictwo elektryczne w porównaniu do miedzianych odpowiedników. Zapowiedział jednak, że w ciągu kilku najbliższych lat jego zespół zamierza skupić się na hybrydowych kablach zbudowanych z miedzi oraz nanorurek węglowych. Będą one znacznie lżejsze, nieporównywalnie wytrzymalsze i pozwolą na znaczne ograniczenie strat przesyłowych.

Czy to ma sens?

Tak. Ogromne perspektywy dla nowych kabli chociażby ze względu na ich niższą wagę obrazują poniższe przykłady:

- jedną trzecią wagi 15-tonowego satelity mogą stanowić kable miedziane

- kable miedziane wykorzystywane przez Boeinga 747 ważą ponad dwie tony

Oczywiście kluczową kwestią jest też tutaj cena. Niestety obecnie nie ma żadnych danych, które mówiłyby o kosztach produkcji "węglowych", lub hybrydowych kabli.

Kiedy?

Międzynarodowe Stowarzyszenie Miedzi twierdzi, że masowa produkcja hybrydowych kabli to kwestia 10 i więcej lat. Krzysztof Kozioł twierdzi jednak, że kable wykonane z nanorurek węglowych mogą znaleźć bardzo szybko zastosowanie w rozwiązaniach, które są w stanie "przełknąć" niższą przewodność elektryczną w zamian za ważniejszą w ich przypadku wytrzymałość.