Potyczka mocarzy

Najdroższe notebooki mają to do siebie, że większość z nas może na nie tylko popatrzeć. Albo dowiedzieć się, na które z zaawansowanych najnowszych technologii warto zwrócić uwagę, a które są tylko marketingowymi przechwałkami.


Najdroższe notebooki mają to do siebie, że większość z nas może na nie tylko popatrzeć. Albo dowiedzieć się, na które z zaawansowanych najnowszych technologii warto zwrócić uwagę, a które są tylko marketingowymi przechwałkami.

Gdy testujemy laptopy kosztujące ponad 10 tys. zł, mamy wrażenie, że to tylko sztuka dla sztuki. Kto zainwestuje taką sumę, gdy za dużo mniejsze pieniądze można mieć bardzo wydajne i dobrze wyposażone maszyny? Sprzęt z najwyższej półki kupują głównie firmy, a one zwykle nie kierują się wynikami testów publikowanych w magazynach komputerowych. Po co więc w ogóle zajmować się takimi urządzeniami?

Odpowiedź jest prosta: ze zwykłej ciekawości. W notebookach dla prezesów znajdują się zawsze najlepsze podzespoły i technologiczne nowinki. Dlatego warto im się przyjrzeć.

Dothan czy Northwood

Ważna jest jednak możliwość porównania wydajności dwóch najmocniejszych procesorów z rodzin Pentium M i Pentium 4. W Acerze sercem jest Dothan (2 MB pamięci cache L2) i taktowany z częstotliwością 2 GHz, natomiast HP Compaq wykorzystuje "biurkowy" P4 3,2 GHz z technologią HT. Użyty CPU nie pozostał bez wpływu na wagę i wymiary laptopów: Acer jest lżejszy o ponad pół kilograma i cieńszy o 1 cm od rywala.

Procesor nie jest jedyną poważną różnicą między Acerem i HP. Podsystem graficzny w Aspire stanowi mocny układ ATI Mobility Radeon 9700 obsługiwany przez 128 MB własnej pamięci. Tymczasem HP nx9110 zadowala się znacznie słabszym procesorem ATI w wersji 9000, wbudowanym w chipset i korzystającym z pamięci systemowej.

Obie maszyny mają podobną konfigurację sprzętową, obejmującą 512 MB RAM, dysk 60 GB, nagrywarkę DVD (w Acerze ±RW i RAM, w HP tylko "plus") i panoramiczny ekran 15,4-calowy (1280x800). Oferują te same opcje komunikacyjne, w tym moduł WiFi 802.11b/g i czytnik kart MS/SD/MMC/SM, lecz Acer dysponuje dodatkowo portem podczerwieni, modułem LAN 1 Gb/s, wyjściem S/PDIF i odtwarzaczem CD.

Pokłony królowi

Potyczka mocarzy

Acer Aspire 2026WLMi

Potyczka mocarzy

HP Compaq nx9110

Wyniki testów ujawniły nowego czempiona wśród komputerów przenośnych. Wydajność Aspire 2026 WLMi zmierzona programem Mobile Mark2002 okazała się absolutnym rekordem, przy którym zupełnie bledną dotychczasowe maksymalne rezultaty ustanowione przez maszyny oparte na P4 powyżej 3 GHz oraz Athlonie 64. Co więcej, nie cierpi na tym czas pracy na baterii - jest tylko nieznacznie krótszy od najlepszych osiągów.

Do rewelacyjnej wydajności w aplikacjach biurowych warto dodać doskonałe wyniki testu grafiki programami 3DMark2001 SE (rekord) i 3D- Mark03 (2783 punkty).

Notebook HP nie przepadł w tej walce z kretesem, choć jego rezultaty MobileMark2002 są identyczne, jak w przypadku Acera Aspire 1501LMi z Athlonem 64 3000+ i praktycznie takie same, jak w maszynach z nowym Pentium M 1,61,7 GHz.

Jego potencjalną siłę ujawniają natomiast testy Sandry 2004 i PCMark04, które udowadniają, że P4 3,2 GHz ma najwyższą moc obliczeniową.

Niestety, w większości typowych zastosowań nie zostanie ona wykorzystana.

"Biurkowy" procesor ma też inną wadę: HP nx9110 pracuje o połowę krócej niż Acer mimo dużo pojemniejszego akumulatora.

Zintegrowany układ graficzny również nie pomógł HP zdobyć wielu punktów za wydajność, chociaż okazał się wyraźnie lepszy od konkurencyjnych rozwiązań Intela.

Nowy Acer na najszybszym Dothanie jest niekwestionowanym królem dotychczas testowanych notebooków, łącząc fantastyczną wydajność z doskonałym czasem pracy na baterii i rozsądną wagą. Jednak jego niebotycznie wysoka cena każe miłośnikom szybkich, dobrze wyposażonych maszyn rozejrzeć się za czymś innym, a nx9110 wydaje się wówczas całkiem sensowną alternatywą.

Acer Aspire 2026WLMi - Informacje

Acer, tel. (22) 6062591,http://www.acer.pl , Cena 14 395 zł

HP Compaq nx9110 - Informacje

HP, tel. 0801607607,http://www.hp.pl , Cena 10 100 zł