Poużywać, ponagrywać

Panasonic mógł wprowadzić nagrywarkę DVD na polski rynek już rok temu. Wtedy do sklepów w USA i Japonii trafił model DRM-E10. Dlaczego musieliśmy na nią czekać tak długo?

Panasonic mógł wprowadzić nagrywarkę DVD na polski rynek już rok temu. Wtedy do sklepów w USA i Japonii trafił model DRM-E10. Dlaczego musieliśmy na nią czekać tak długo?

Nietrudno zgadnąć, czemu nasz rodzimy dystrybutor zarzucił pomysł wprowadzenia na rynek modelu Panasonica DMR-E20 - cena pierwszej nagrywarki miała bowiem wynosić ponad 4000 USD. Teraz otrzymujemy produkt mniej więcej za 1/3 tej kwoty i to po wzbogaceniu wieloma nowymi funkcjami.

Zapis na płytach DVD-RAM odbywa się w formacie kodowania MPEG2, a urządzenie ma zbliżony pod względem funkcjonowania system Hybrid VBR (Variable Bit Rate - zmienny poziom transmisji danych), który w zależności od złożoności nagrywanego materiału (np. sceny nocne, dynamiczne ujęcia) przeznacza na jego przechowanie odpowiednią ilość miejsca na krążku. Zapis ścieżek audio odbywa się na drodze cyfrowej w formacie DD 2.0. Urządzenie ma wbudowany dekoder DD 5.1, jednak nie oferuje dekodowania ścieżek audio zapisanych w standardzie DTS. Aby go zdekodować, należy skorzystać z wyjścia cyfrowego, którym prześlemy sygnał do zewnętrznego amplitunera czy wzmacniacza wyposażonego w stosowny układ DTS.

Przed rozpoczęciem nagrywania możemy dokonać wyboru jakości, z jaką chcemy zapisać materiał na krążku. Najlepsza jakość gwarantowana przez tryb XP pozwala na zapis jedynie 60 minut filmu. Standardowy tryb SP to już dwukrotnie dłuższy czas nagrania, a jeśli nie zależy nam na idealnej jakości zapisu, możemy ustawić opcję Long Play, która przedłuży zapis do 4 godzin. Najsłabszą jakość, ale i najdłuższy zapis gwarantuje tryb EP. Dzięki niemu na płycie o pojemności 9,4 GB "upchamy" aż 12 godzin filmu. Jeśli nie jesteśmy pewni, który z trybów wybrać, pozostaje zawierzenie systemowi FR (Flexible Recording). Dobiera on najwyższą możliwą jakość nagrania do zaprogramowanego czasu zapisu i pozostałego miejsca na płycie.

Pilot zdalnego sterowania ma podświetlaną klawiaturę i przycisk łatwego nagrywania One-Touch Recording.

Panasonic DMR-E20

X-TRA Info

Obsługiwane formaty

Odczyt CD-Audio, CD-R\CD-RW, DVD-Video, DVD-R, DVD-RAM

Zapis DVD-R, DVD-RAM

Wbudowane dekodery Dolby Digital 5.1

Wyjścia cyfrowe toslink, koaksjalne

Wejścia cyfrowe i.Link (FireWire)

Wyjścia analogowe stereo 2 x cinch

Wyjścia wideo euroscart, composite, S-Video

Wejścia wideo DV, S-Video

Wymiary zewnętrzne (mm) 430 x 120 x 351

Waga (kg) 5,7

Dystrybutor Panasonic Polska

Telefon (22) 338 11 00

Cena (zł) 6999

Najciekawszą jednak funkcją jest rewelacyjny Time Slip Playback. Dzięki niemu już w czasie nagrywania, np. programu telewizyjnego, nie przerywając zapisu, możemy rozpocząć oglądanie wcześniej dokonanego nagrania. Brzmi to nieprawdopodobnie, lecz jest jak najbardziej możliwe dzięki bardzo szybkiemu transferowi danych, sięgającemu do 22,16 Mbps.

Nawigację po zawartości płyty ułatwia Direct Navigator. Po włożeniu dysku do czytnika na ekranie ukazuje się menu, zawierające takie informacje o zawartości płyty, jak: daty nagrań, czas trwania, kanały oraz wprowadzane przez użytkownika tytuły "rozdziałów". Podświetlenie którejś z pozycji powoduje uruchomienie podglądu zawartości rozdziału, co pomaga w zorientowaniu się, czy o tę pozycję nam właśnie chodzi. Z kolei prosty mechanizm edycyjny pozwala na zmianę kolejności scen na dysku, kasowanie i kopiowanie pozycji oraz tworzenie listy ulubionych fragmentów. Właściciele kamer cyfrowych mogą podłączyć je do złącza DV (FireWire) i przegrać zapisany materiał bezpośrednio na krążek DVD-R lub DVD-RAM.

Podsumowując, należy stwierdzić, że najnowszy model cyfrowidu Panasonica prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. Szczególne pochwały zbiera w naszych oczach za funkcję Time Slip Playback oraz funkcjonalność. Do mankamentów należy zaliczyć wymóg wyjmowania płyt z kasetek ochronnych (gdy chcemy z nich korzystać w urządzeniu DVD-Video lub napędzie komputerowym) oraz długa, trwająca nawet do 15 minut, finalizacja nagrania.