Powąchaj telewizję

Telewizor, w którym każdy obraz możesz dotknąć a nawet poczuć zapach? Choć na razie możliwe jest to tylko w filmach SF, japońskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komunikacji zapowiada , że takie "cuda" będą pod koniec przyszłej dekady komercyjnie dostępne na całym świecie.

"Czy możecie sobie wyobrazić, że oglądając w telewizji finał mistrzostw świata w piłce nożnej, mecz Japonia - Brazylia, czujecie się jakbyście naprawdę tam byli" - entuzjastycznie pyta Yoshiaki Takeuchi, Dyrektor działu R&D (Badania i Rozwój) japońskiego MSWiK. W ogłoszonym narodowym programie opracowania technologii, pozwalających na tak dalece zaawansowaną interakcję z telewizją, wziąć udział mają naukowcy z ośrodków rządowych, akademickich i ci, pracujący dla korporacji zajmujących się nowymi technologiami (wśród nich wymienia się między innymi Sony i Matsushita)

Takeuchi podkreśla, że wynalazcy z całego świata już czynią postępy w pracach nad trójwymiarowym wyślietlaniem obrazu (vide Wyświetlacz holograficzny z odległej galaktyki). Największym wyzwaniem będzie stworzenie systemu odtwarzającego wrażenia dotykowe i zapachowe. W chwili obecnej, rozważa się zastosowanie ultradźwięków, stymulacji elektrycznej lub tworzenia ruchu rozgrzanego powietrza - wszystko by umożliwić "dotknięcie" oglądanych obrazów.

Według zapowiedzi Ministerstwa, projekt badawczy ruszy w pełni w kwietniu przyszłego roku. Przewidywany budzet na rozpoczęcie badań wyniesie najprawdopodobniej około 9 milionów USD.


Zobacz również