Poważna luka bezpieczeństwa w smartfonach z rodziny Samsung Galaxy

Znaleziono poważną lukę bezpieczeństwa w smartfonach i tabletach Samsunga z linii Galaxy działających pod kontrolą systemu Android. Backdoor umożliwia zdalny dostęp do pamięci urządzenia i przechowanych w nim plików.

W oprogramowanu urządzeń mobilnych co jakiś czas wykrywane są luki, które pozwalają atakującemu na przejęcie kontroli nad smartfonem lub tabletem. W przypadku wykrytej luki w urządzeniach Samsunga możliwe jest przeglądanie, modyfikowanie i usuwanie danych z urządzenia. Dotyczy to też prywatnych danych użytkownika.

O sprawie poinformował Paul Kocialkowski. To jedna z osób będąca twórcą projektu Replicant, który ma być otwartą i bezpieczną alternatywą dla systemu Android dostarczanego z urządzeniami przez producentów. Problem backdoora dotyczy oprogramowania Samsunga zarządzającego modemem i wykryć można go w kilku urządzeniach z rodziny Samsung Galaxy.

Zobacz również:

Poważna luka bezpieczeństwa w smartfonach z rodziny Samsung Galaxy

Luka obecna jest w urządzeniach z rodziny Samsung Galaxy, a konkretnie kilku sprzętów z linii Galaxy S, Galaxy Note i Galaxy Tab. Na szczęście na liście nie znalazły się najnowsze urządzenia dostępne w ofercie, więc najwidoczniej problem został przez koreańską firmę jakiś czas temu rozwiązany. Jak na razie nie wiadomo, czy i kiedy producent odniesie się do zarzutów i przygotuje ewentualną poprawkę oprogramowania. Niestety, problem dotyczy urządzeń wprowadzonych do sprzedaży dwa lata temu lub dawniej, więc szansa na łatkę jest niewielka.

Urządzenia, które dotknięte są problemem wymieniona przez Paula Kocialkowskiego to Samsung Nexus S, Galaxy Nexus, Galaxy S, S II i S3, Galaxy Note i Note 2 oraz Galaxy Tab 2 7.0 i Tab 2 10.1.

źródło: neowin.net

Aktualizacja: 17 marca 2014 12:14

Samsung wydał w tej sprawie oficjalne oświadczenie. Firma zapewnia, że klienci nie mają czego się obawiać, a rzekomy "backdoor" nie pozwoli na przejęcie danych użytkownika:

Samsung traktuje bezpieczeństwo użytkowników, ich urządzeń i danych bardzo poważnie. Dokładnie przeanalizowaliśmy wszystkie postawione tezy i możemy zapewnić, że opisywane mechanizmy nie stanowią żadnego zagrożenia dla użytkownika. - Olaf Krynicki, PR Manager Samsung Electronics Polska