Poważny błąd w laptopach z Core Duo

Jak odkryli redaktorzy prowadzący portal Tom's Hardware, laptopy z procesorem Intel Core Duo mogą dużo szybciej zużywać baterię, jeśli podłączy się do nich urządzenie USB 2.0. Problem spowodowany jest prawdopodobnie błędem w sterownikach Microsoftu dostarczanych z Windows XP SP2.

W czasie testów nowych notebooków redaktorzy zauważyli, że bez żadnego wyraźnego powodu w pewnym momencie czas życia urządzenia na bateriach skrócił się o godzinę. Początkowo wydawało im się, że jest to związane z poborem mocy przez nowy procesor Intela (patrz również: "Intel Core Duo - pierwsze testy dwóch rdzeni dla notebooka") lub przez kartę graficzną ATI.

Ostatecznie wyszło na jaw, że problemy powoduje chipset, a konkretnie mostek południowy ICH7-M i, przede wszystkim, sterownik Microsoftu znajdujący się w Windows XP SP2, odpowiadający za obsługę ACPI (Advanced Configuration and Power Interface). Problem znany był prawdopodobnie od 12 lipca 2005 roku.

Przeprowadzono testy długości pracy na baterii bez- i z podłączonym dyskiem twardym na USB (wyposażonym we własny zasilacz). Okazało się, że o ile notebooki poprzedniej generacji wykorzystujące mostek południowy ICH6-M podczas pracy z zewnętrznym HDD funkcjonują zaledwie 17 minut krócej, o tyle nowoczesne laptopy z ICH7-M na pokładzie - aż o 76 minut krócej.

Choć Intel twierdzi, że problem wynika z błędnie napisanego drivera, pojawiły się już spekulacje, iż może być to wina sprzętu. A w takim wypadku w opałach byliby nie tylko posiadacze laptopów IBM-a czy Della, ale również właściciele komputerów spod znaku nadgryzionego jabłuszka...