Poważny konkurent

Otrzymaliśmy do testów zestaw programów narzędziowych mało dotąd znanej firmy Acronis, przede wszystkim narzędzia dyskowe i systemowe niskiego poziomu.

Otrzymaliśmy do testów zestaw programów narzędziowych mało dotąd znanej firmy Acronis, przede wszystkim narzędzia dyskowe i systemowe niskiego poziomu.

Poważny konkurent

RecoveryExpert jest wygodny, lecz przeznaczony do bardzo specyficznych celów.

Programy dystrybuowane są w polskiej wersji językowej, do każdej z aplikacji dołączono dokładną instrukcję, również w języku polskim - drukowaną, a także w formacie PDF na krążku instalacyjnym. Acronis TrueImage (cena 182 zł) służy do tworzenia obrazów dysków i partycji. To jeden z pierwszych programów, jeśli nie pierwszy mogący tworzyć obraz dysku lub partycji z poziomu Windows! Konkurencyjne rozwiązania, takie jak Norton Ghost czy Powerquest DriveImage, wymagają restartu komputera i tworzenie obrazu rozpoczynają bez uruchamiania Windows. Co ciekawe, obraz dysku można podłączyć do systemu jako dodatkowy napęd i wygodnie przeglądać jego zawartość. Według zapewnień producenta, Acronis TrueImage potrafi przywrócić nawet obraz partycji usuniętej lub sformatowanej, gdy usunięto tablicę partycji lub gdy sektor rozruchowy dysku został zainfekowany wirusem.

Praca z Acronis TrueImage (cena 116 zł) nie powinna sprawić kłopotów nawet mniej doświadczonym użytkownikom. Tworzenie obrazu dysku bądź partycji odbywa się za pomocą kreatora, a cała procedura tworzenia obrazu uruchamiana jest dopiero po zakończeniu wszelkich ustawień, z wykorzystaniem wygenerowanego przez kreatora skryptu. Sprawdziliśmy, jak TrueImage działa w praktyce. Tworzenie obrazu partycji z poziomu Windows wygląda świetnie - bez zamykania innych aplikacji, a nawet z możliwością pracy w innych programach (np. przeglądania nowych e-maili). Trzeba przyznać, że tworzenie obrazu trwa dość długo - przy maksymalnej kompresji danych tworzenie obrazu partycji o pojemności 9,27 GB (zapełnionej w 8,18 GB) trwało ponad godzinę.

Poważny konkurent

TrueImage potrafi tworzyć kopie partycji bez opuszczania Windows.

Drugim sprawdzonym przez redakcję programem był RecoveryExpert (cena 116 zł). Jak sama nazwa wskazuje, aplikacja służy do awaryjnego odzyskiwania danych z twardych dysków. Potrafi odzyskać dane z uszkodzonych, a nawet usuniętych partycji. Program powinien także poradzić sobie z odzyskaniem danych z dysków, których sektor rozruchowy uległ uszkodzeniu. Acronis Recovery Expert poszukuje uszkodzonych partycji nie tylko w MBR (tablicy partycji), ale na całym dysku, co w wypadku dużych napędów może trwać długo.

RecoveryExpert działa w dwóch trybach - automatycznym lub ręcznym. Zdecydowanej większości użytkowników polecamy tryb automatyczny, w którym wystarczy wskazać dysk z uszkodzonymi partycjami, dalsza część pracy nie wymaga właściwie interwencji. Tryb ręczny, na dobrą sprawę, powinien być używany jedynie wtedy, gdy automatyczne wykrywanie nie pozwoli na odzyskanie danych.

Trzeba zauważyć, że RecoveryExpert jest przeznaczony wyłącznie do odzyskiwania uszkodzonych lub usuniętych partycji - nie znajdziesz w nim narzędzi do odzyskiwania np. przypadkowo usuniętych plików z poprawnej partycji. Szkoda trochę, że funkcjonalność programu nie jest większa i aplikacja nie potrafi wyszukiwać na wskazanych dyskach wszystkich usuniętych bądź uszkodzonych informacji. Przypadkowe usunięcie partycji zdarza się dość rzadko, a awarie polegające po prostu na niemożności odczytania danych - bardzo często.

Producent Acronis

Informacje http://www.arpex.pl