Power Mac G4/450 i G4/500

Czy dwie głowy są lepsze niż jedna? W przypadku nowych systemów Apple'a z dwoma procesorami odpowiedź brzmi: "być może".


Czy dwie głowy są lepsze niż jedna? W przypadku nowych systemów Apple'a z dwoma procesorami odpowiedź brzmi: "być może".

Nowe Maki z dwoma procesorami są szybsze, ale nie dwa razy szybsze. Chociaż niektóre programy wykorzystują dwa procesory, nie można oczekiwać, że rzeczywista wydajność będzie dwa razy większa niż w przypadku starszych G4.

Power Mac G4/450 i G4/500

Power Mac G4

Nowe Macintoshe mają jeszcze jedną funkcję - gigabitowy Ethernet. Nowe porty Ethernetu mogą obsłużyć sieci typu 10BaseT, 100BaseT i 1000BaseT poprzez kabel miedziany. Niestety, koszt przełączników 1000BaseT jest tak wysoki (od 700 USD), że nawet większe firmy nie pozwolą sobie na taki wydatek. Również ich przepustowość rzadko jest większa niż dwukrotna prędkość 100BaseT.

Nowe Maki G4 oraz G4 Cube są pierwszymi modelami, które mają nowe złącze monitora ADC (Apple Display Connector), będące zmodyfikowanym złączem DVI (Digital Visual Interface), dzięki któremu jednym kablem jest przesyłany sygnał wideo i USB oraz zasilanie. Na szczęście wbudowana karta wideo ATI Rage 128 ma standardowe złącze VGA, dzięki czemu nie jest konieczne natychmiastowe kupno nowego monitora.

Naprawdę szybki? Aż do momentu gdy cały system operacyjny będzie obsługiwał wieloprocesorowość, większość użytkowników nie zauważy przyspieszenia w pracy z programami nie przystosowanymi do takiego środowiska. Mac OS 9 nie obsługuje symetrycznego przetwarzania kilku procesów, ale OS X już będzie to potrafił. Należy jednak pamiętać, że jeśli nawet system będzie wykorzystywał kilka procesorów, to nie wszystkie działania będą szybsze - dysk twardy, karta grafiki czy magistrale systemowe ciągle mogą być wąskim gardłem.

Wykonując typowe czynności na Macu - takie jak uruchamianie komputera, szyfrowanie pliku czy obliczanie danych w Excelu (są to części naszego nowego zestawu testowego Speedmark) - zauważyliśmy, że system z dwoma procesorami nie był szybszy niż starsze komputery z tą samą prędkością zegara.

Co więcej, odkryliśmy konflikt pomiędzy oprogramowaniem systemowym dla dwuprocesorowego Maca a programem iMovie. Na szczęście Apple opublikował poprawkę do wersji 2.0.1 iMovie, dostępną na stronie www.apple.com/imovie. Efektem naszych testów jest stwierdzenie, iż programy umiejące obsłużyć dwa procesory (takie jak

Photoshop, SoundJam czy Cinema 4D XL) są wyjątkowo szybkie, choć nie dwa razy szybsze jak w przypadku komputera z jednym procesorem.

Dopracowanie detali

Power Mac G4/450 i G4/500

Power Maki G4 z dwoma procesorami

Oprócz dwóch procesorów nowe Power Maki mają w zestawie myszkę optyczną Apple Pro Mouse (test w poprzednim numerze), nową klawiaturę Apple Pro Keyboard oraz program iMovie 2 (test w poprzednim numerze).

Wprowadzając nową klawiaturę, Apple rozwiązał problem z USB - przycisk włączający komputer działał tylko po przyłączeniu klawiatury bezpośrednio do komputera, a nie do huba USB. Niestety, rozwiązanie Apple'a jest dość specyficzne - usunięto całkowicie przycisk startowy. Przewędrował on aż do nowych monitorów Apple ADC, dzięki czemu przy konieczności restartu komputera należy wcisnąć kombinację klawiszy Command, Control i przycisku włączania monitora (lub przycisku na obudowie komputera). Wciśnięcie tylko tego przycisku powoduje uśpienie komputera.

Power Mac G4/500 ma w standardzie napęd DVD-RAM, który korzysta z zapisywalnych nośników 4,7 GB DVD-RAM. Taki napęd jest dostępny jako opcja do modelu G4/450.

Końcowa ocena

Prezentując wieloprocesorowe Maki przed premierą systemu operacyjnego, który będzie potrafił je wykorzystać, Apple postawiło karetę przed końmi. Na szczęście jest to bardzo ładna kareta, a do tego bardzo stabilna i szybka, nawet jeśli nie wykorzysta się pełnej mocy dwóch procesorów.

Na szczęście Apple nie pobiera dodatkowych opłat za nowe funkcje - nowe systemy kosztują tyle samo, co poprzednie modele. Jeśli potrzebujesz bardzo wydajnego systemu ze złączami PCI i miejscem na dodatkowe dyski twarde, to Power Mac G4/450 z dwoma procesorami jest właściwym wyborem, który przyniesie dodatkowe korzyści po premierze systemu OS X. Power Mac G4/500 DP jest szybszym komputerem, ale mały przyrost prędkości jest okupiony znacznym kosztem.

Nowe Power Maki są stabilne i bardzo szybkie dzięki oparciu na sprawdzonej konstrukcji. Aż do momentu premiery systemu OS X niemożliwe jest jednak pełne wykorzystanie mocy drugiego procesora, chyba że korzysta się z kilku dostępnych aplikacji mających taką funkcję. Inne zmiany w tych modelach - takie jak nowa myszka i klawiatura oraz gigabitowy Ethernet - nie są znaczące, ale mile widziane. Power Mac G4/500 jest szybszym komputerem, ale jego kupno oznacza zapłacenie znacznie większej kwoty niż za model G4/450.