Power Mac G5 - Komputer - jednostka centralna

Najnowsza modernizacja linii komputerów Power Mac G5 stanowi ewolucję, ale nie rewolucję. Apple nie dokonał żadnych zmian w projekcie ani w podstawowych technologiach. Możemy jednak liczyć na szybsze procesory, pojemniejsze dyski twarde, lepsze karty graficzne oraz dwuwarstwowy napęd SuperDrive.


Najnowsza modernizacja linii komputerów Power Mac G5 stanowi ewolucję, ale nie rewolucję. Apple nie dokonał żadnych zmian w projekcie ani w podstawowych technologiach. Możemy jednak liczyć na szybsze procesory, pojemniejsze dyski twarde, lepsze karty graficzne oraz dwuwarstwowy napęd SuperDrive.

Power Mac G5 - Komputer - jednostka centralna

Power Mac G5

Długo oczekiwany i dawno już zapowiadany procesor G5 o prędkości 3 GHz ciągle znajduje się gdzieś daleko na horyzoncie. Jednak podobną wydajność zapewni najlepszy Power Mac G5 z dwoma chłodzonymi cieczą procesorami G5 2,7 GHz (w poprzedniej serii stosowano układy o szybkości 2,5 GHz). Środkowy system został wyposażony w dwa procesory 2,3 GHz (wcześniej 2 GHz), natomiast najtańszy dwuprocesorowy Power Mac posiada układy pracujące z częstotliwością 2 GHz (wcześniej 1,8 GHz). We wszystkich tych komputerach przyspieszono również magistralę główną, tak aby pracowała z częstotliwością równą połowie częstotliwości procesora.

Jedynie najtańszy Power Mac G5 z pojedynczym procesorem 1,8 GHz nie został poddany żadnym modyfikacjom, a szybkość jego magistrali odpowiada 1/3 częstotliwości procesora.

Przyrost prędkości

Power Mac G5 - Komputer - jednostka centralna

Większa szybkość zegara przekłada się bezpośrednio na wydajność w typowych aplikacjach, które zostały wykorzystane w nowym zestawie testów Macworld Speedmark 4. Można stwierdzić, że nowe komputery są od 11 do 15 procent szybsze od poprzedników. Ta niewielka różnica może jednak odgrywać dużą rolę dla osób, które wymagają najwyższej możliwej wydajności. Apple twierdzi, że Power Mac 2,7 GHz z najnowszą wersją Final Cut Pro umożliwia jednoczesną edycję dwóch strumieni nieskompresowanego wideo w czasie rzeczywistym.

Należy jednak zwrócić uwagę na pewną nieprzyjemną niespodziankę. Dwuprocesorowe Power Maki G5 2,0 GHz z poprzedniej generacji obsługiwały do 8 GB pamięci, natomiast nowy model pracujący z tą prędkością przyjmuje tylko 4 GB. Również trzy złącza rozszerzeń w tym modelu zostały oparte na standardzie PCI, a nie PCI-X. Jeżeli więc konieczne jest wykorzystanie nowszej technologii, należy wybrać środkowy lub najwyższy model Power Maca.

Znacznie więcej miejsca

Power Mac G5 - Komputer - jednostka centralna

Wszystkie trzy systemy zostały wyposażone w 512 MB pamięci oraz zauważalnie większe dyski twarde Serial ATA 7200 obr./min. W podstawowym modelu pojemność dysku podwojono z 80 na 160 GB, natomiast pozostałe modele mają dyski 250 GB zamiast dotychczasowych 160 GB.

Kolejną nowością w komputerach dwuprocesorowych jest ulepszony napęd SuperDrive, który zapisuje standardowe dyski DVD-R z prędkością 16x (dwa razy szybciej niż dotychczas). Oprócz tego możliwe jest nagrywanie dwuwarstwowych płyt DVD (dual layer) o maksymalnej pojemności 8,5 GB. Na płycie o takiej pojemności można zapisać 3,5 godziny materiału wideo MPEG-2.

Power Mac G5 - Komputer - jednostka centralna

Oczywiście większe płyty DVD można stosować do archiwizacji danych, ale najwięcej korzyści z wprowadzenia nowej technologii odczują osoby zajmujące się edycją wideo, które pracują nad dużymi filmami. Wcześniej zapisanie takiego filmu na dysku wymagało użycia napędu innej firmy niż Apple, który zwykle nie był bezpośrednio kompatybilny z programami iDVD i DVD Studio Pro. Teraz duże projekty można zapisywać na płytach DVD bez potrzeby stosowania dziwnych sztuczek.

Dwuwarstwowe płyty DVD+R DL, które są wymagane przez napęd SuperDrive, w dalszym ciągu są dość drogie. Pojedyncza płyta może kosztować od 15 do 20 zł, ale wraz z upowszechnianiem się tego standardu możemy spodziewać się spadku cen.

Po drugie, nagrywanie płyt dwuwarstwowych wymaga sporej cierpliwości, ponieważ odbywa się z maksymalną prędkością 4x. W czasie naszych testów utworzyliśmy w Finderze kopię zapasową 7,5 GB, co zajęło 51 minut i 37 sekund włącznie z weryfikacją.

Szybszy Bluetooth, nowsza grafika

Power Mac G5 - Komputer - jednostka centralna

Podobnie jak wcześniejsze modele, nowe Power Macintoshe zapewniają wiele opcji sieciowych oraz złączy dla akcesoriów. Porty USB 2.0 i FireWire 400 oraz gniazdo słuchawkowe znajdują się z przodu obudowy. Z tyłu można znaleźć tuzin złączy: dwa porty USB 2.0, FireWire 400, FireWire 800, Gigabit Ethernet, wewnętrzny modem (dostępny jako opcja), cztery złącza audio (zarówno analogowe, jak i optyczne) oraz złącza antenowe dla opcjonalnych kart AirPort Extreme i Bluetooth.

Jedyną istotną różnicą jest obsługa najnowszego standardu Bluetooth 2.0+Enhanced Data Rate (EDR).

Na rynku nie ma jeszcze zbyt wielu urządzeń pracujących w tej technologii. Kiedy jednak w końcu się pojawią, wymiana danych z nimi będzie możliwa z prędkością trzy razy większą niż w przypadku poprzedniej wersji tego standardu. Zapewni to dłuższy czas działania urządzeń zasilanych bateriami oraz bardziej płynną pracę kilku urządzeń Bluetooth podłączonych jednocześnie.

Apple zmodernizował również standardowe karty graficzne we wszystkich modelach dwuprocesorowych. Najdroższy model, który do tej pory był wyposażony w kartę ATI Radeon 9600 XT ze 128 MB pamięci, dysponuje teraz kartą Radeon 9650 z 256 MB. W przypadku pozostałych dwóch modeli karta Radeon 9600 128 MB zastąpiła wcześniejszą kartę Nvidia GeForceFX 5200 Ultra z 64 MB.

Nie zauważyliśmy jednak żadnego znaczącego przyrostu wydajności spowodowanego przez te karty.

Co ciekawe, Power Mac 2,7 GHz z kartą Radeon 9650 zapewniał mniejszą liczbę ramek na sekundę w teście Unreal Tournament niż starszy model 2,5 GHz z kartą Radeon 9600 XT!

Największą korzyścią płynącą z zastosowania tej nowej karty jest jednak bezproblemowa obsługa większych ekranów, a w szczególności monitora Apple Cinema HD o przekątnej 30 cali. Wcześniej monitor ten wymagał zakupienia drogiej karty Nvidia GeForce 6800 Ultra DDL, która dodatkowo blokowała jedno ze złączy PCI lub PCI-X. Niestety, dwa pozostałe modele w dalszym ciągu nie współpracują z tym monitorem (ale są obsługiwane jednocześnie dwa monitory o przekątnej 23 cali). Za drobne 50 USD (w Stanach Zjednoczonych) można jednak wymienić kartę grafiki na model Radeon 9650.

Nowa generacja Power Maców jest zarazem odejściem do historii złącza ADC (Apple Display Connector). Wszystkie oferowane przez Apple'a karty grafiki są wyposażone w dwa złącza DVI. Aby podłączyć starszy ekran z wejściem ADC, będzie konieczne zakupienie przejściówki DVI-ADC.

Kupić, nie kupić

Nowe modele Power Macintoshy zapewniają bardzo dobrą wydajność i będą świetnym zakupem dla osób, które wykonują zadania mocno obciążające komputer lub pracują z dużymi plikami. Dotyczy to takich czynności, jak obróbka dużych plików graficznych, kodowanie wideo lub analizowanie ludzkiego genotypu. We wszystkich tych przypadkach kupno topowego Power Maca z dwoma procesorami 2,7 GHz będzie dobrą inwestycją.

Jednak również pozostałe modele dwuprocesorowe zapewniają spore możliwości. Power Mac z dwoma procesorami 2 GHz ma wydajność na poziomie 82 procent najlepszego modelu, a jego cena wynosi tylko 2/3 ceny tego komputera. Należy się jed-nak liczyć z brakiem złączy PCI-X oraz ograniczeniem wielkości pamięci do 4 GB. Wydaje się, że najlepszy stosunek ceny do wydajności i możliwości rozbudowy zapewnia środkowy model z dwoma procesorami 2,3 GHz.

produkt: Power Mac G5 z dwoma procesorami 2,7, 2,3 lub 2,0 GHz

producent: Apple Computer

cena brutto: ok. 9300 zł (2,0 GHz), 11050 zł (2,3 GHz), 13270 zł (2,7 GHz)

konkurenci: Brak

kontakt:http://www.apple.com.pl

za:

Bardzo wysoka wydajność, pojemne dyski twarde, dwuwarstwowy napęd SuperDrive, nowsze karty wideo.

przeciw:

Brak złączy PCI-X i ograniczenie wielkości pamięci w tańszym modelu, wysoka cena najlepszego modelu.