Power Pack 2 dla Windows Home Server już dziś

Microsoft opublikował dokument zawierający listę zmian w dodatku Power Pack 2 dla systemu Windows Home Server. Zbiorcze uaktualnienie dla "domowego serwera" pojawi się już dziś w aktualizacjach automatycznych. Wśród nowości PP2 wymienić warto usprawnienia w obsłudze Media Center oraz usprawnienia z zakresu konfiguracji dostępu zdalnego.

Windows Home Server to produkt nieco niedoceniony na naszym rynku, ale wynika to także z małej grupy odbiorczej tego typu systemów. Umożliwia proste zarządzanie i udostępnianie multimediów w sieci domowej. Ma przejrzyste kreatory i jest bardzo łatwy w obsłudze. Dla WHS dostępnych jest wiele dodatków zwiększających jego funkcjonalność, dostępne są one pod adresem: http: www.whsaddins.com. Minusem jest jednak brak polskiej wersji językowej. Wersję testową systemu pobrać można z oficjalnej witryny Windows Home Server, pod adresem: www.microsoft.com/windows/products/winfamily/windowshomeserver/eval.mspx.

Microsoft udostępnił właśnie drugi dodatek Power Pack dla systemu (PP1 został wydany w lipcu 2008 r.). Najważniejsze nowości obejmują współpracę z modułem Media Center (wsparcie dla formatu MP4, obecność konektora Windows Media Center czy możliwość strumieniowego odtwarzania zawartości z serwera przez urządzenia Extender) oraz usprawnienia zdalnego dostępu (nowa zakładka z ustawieniami, nowe kreatory naprawy czy nowa usługa diagnostyczna Web-hosted).

Szczegółowe omówienie nowości znaleźć można w dokumencie WHS_ReleaseDocs_PP2 (w j. ang.). Dodatek już dziś ma pojawić się w aktualizacjach automatycznych (pod warunkiem, że funkcja Windows Update ustawiona jest na automatyczne pobieranie i instalację uaktualnień).

Warto przeczytać: artykuł "Windows Home Server - następca Visty z jedną nóżką bardziej"