PowerBooki dostają skrzydeł i tanieją

Apple zdecydował się na odświeżenie linii przenośnych komputerów PowerBook z procesorem PowerPC G4. Znajdziemy w nich teraz szybsze procesory, standardowo 512 MB pamięci RAM, szybsze układy graficzne oraz dyski twarde, napędy SuperDrive, bezprzewodową sieć w standardzie 802.11g, a także moduł Bluetooth 2.0.

Poza podwyższonymi parametrami technicznymi komputerów przenośnych PowerBook, znajdziemy w nich również szereg dodatkowych opcji i technologii wartych uwagi. W 15- oraz 17-calowych modelach, zastosowano 10-krotnie jaśniejsze podświetlenie klawiatury. Jak tłumaczy David Russell, senior director, w dziale portables and wireless koncernu Apple: "Zastosowaliśmy zupełnie nową technologię do iluminacji klawiatury. Efektem tego jest większa efektywność podświetlenia w szczególnie trudnych warunkach oświetleniowych. Co ważniejsze, podwyższone zużycie baterii nie jest praktycznie zauważalne".

Kolejną technologią wartą uwagi jest Sudden Motion Sensor, zaprojektowana w celu ochrony wbudowanych w PowerBooki dysków twardych. Trzyosiowy akcelerometr rozpoznaje sytuację, w której komputer zostaje przypadkowo upuszczony i odpowiednio wcześniej parkuje głowice dysku i zabezpiecza napęd jeszcze przed uderzeniem. System wbudowany jest bezpośrednio w płytę główną, jest zatem niezależny od zastosowanego w komputerze dysku twardego.

PowerBooki z 15- oraz 17-calowymi matrycami są teraz dostępne z procesorami G4 1,67 GHz oraz kartami graficznymi ATI Mobility Radeon 9700 (64 MB lub 128 MB pamięci). Standardowo znajdziemy w nich 512 MB pamięci DDR SDRAM (333 MHz) oraz dysk twardy o prędkości obrotowej talerzy wynoszącej 5400 obr/min. Wersje z napędami optycznymi SuperDrive są teraz dostępne w postaci combo 8x DVD+/-RW/CD-RW.

Poniżej prezentujemy zestawienie wszystkich obecnie dostępnych modeli komputerów PowerBook wraz z ofertą cenową. Jak twierdzą przedstawiciele Apple, w większości dostępnych modeli obniżono cenę o 100 - 200 USD.

Więcej informacji: Apple


Zobacz również