PowerDVD 5.0 DeLuxe

Wydawało się, że programowe odtwarzacze DVD zostały już we wszystko wyposażone. Okazuje się, że nie...

Wydawało się, że programowe odtwarzacze DVD zostały już we wszystko wyposażone. Okazuje się, że nie...

PowerDVD 5.0 DeLuxe

Najnowsza edycja jednego z najpopularniejszych programowych odtwarzaczy DVD - PowerDVD 5.0 - zawiera długą listę udoskonaleń. Część z nich jest uzupełnieniem funkcji obecnych już od jakiegoś czasu w produktach konkurencji, lecz część jest całkowicie nowa. Pierwszym, co natychmiast rzuca się w oczy, jest zmieniony interfejs. Prezentuje się doskonale. Jest czytelny i prosty. Pomimo wielości oferowanych funkcji, odtwarzaczem steruje się łatwo. Jedną z najistotniejszych nowych funkcji jest CLEV (CyberLink Eagle Vision). Jej działanie polega na optymalnym dostosowaniu parametrów nasycenia koloru i poziomu kontrastu do rodzaju odtwarzanego materiału wideo. Obraz staje się jaśniejszy, wyraźniejszy, a kolory żywsze - efekt jest podobny do tego, jaki uzyskujemy przez regulację jasnością kineskopu. Drugą unikatową funkcją jest CLPV (CyberLink Pano Vision), którą przygotowano specjalnie z myślą o użytkownikach monitorów lub telewizorów panoramicznych. Dzięki niej film nagrany w formacie 4:3 jest inteligentnie skalowany do formatu 16:9. Środkowa część ekranu nie jest rozciągana, natomiast im bliżej bocznych krawędzi ekranu, tym rozciągnięcie obrazu jest większe. Postacie nie są więc wyraźnie zniekształcone, a obraz wypełnia cały panoramiczny ekran. Aby każdy użytkownik mógł jak najlepiej dostosować do swoich upodobań posługiwanie się PowerDVD, oprogramowanie przystosowano do wymiany ăskórekÓ interfejsu. Dowolność ich tworzenia jest duża, panel sterowania może mieć dwie formy: miniaturową (nie zajmuje dużo miejsca na pulpicie) oraz pełnowymiarową, dającą wygodny dostęp do wszelkich zaawansowanych funkcji.

Oprócz dekodowania ścieżek audio DD EX i DTS dodano nowe narzędzie do uprzestrzenniania dźwięku - CLMEI (Multi-Channel Environment Impression), przekształcające dwukanałowe nagrania do postaci wielokanałowej. Ostatnią z istotnych nowości jest umiejętność odtwarzania filmów zapisanych w formacie DivX. Odtwarzacz nie wymaga przy tym instalowania dodatkowych kodeków. Wadą dla polskiego użytkownika jest niemożność wyświetlania napisów ekranowych przy odtwarzaniu DivX.

informacje

Typ odtwarzacz programowy DVD

Cena ok. 300 zł

Dystrybutor CyberLinkhttp://www.gocyberlink.com

Funkcje dekodowanie DD 5.1, DD EX, DPL II, DTS, 24-bit./96 kHz, odtwarzanie DivX, rozciąganie czasowe, rozbudowane regulacje obrazu i dźwięku, symulacja dźwięku przestrzennego przy użyciu algorytmów różnych producentów (SRS, Virtual Dolby), CLMEI, zmiana nakładek interfejsu, skalowanie obrazu 4:3 do 16:9