PowerDVD 9 - przerabia gorsze na lepsze

PowerDVD 9 jest popularnym multimedialnym odtwarzaczem wideo kompatybilnym z Windows XP, Vistą i Windows 7. Umożliwia oglądanie filmów z płyt i plików zapisanych na dysku. W aplikacji pojawił się zestaw technologii TrueTheater, usprawniający odtwarzanie filmów DVD i HD, Cinema Mode oraz sporo nowych formatów audio. Funkcje skalowania obrazu umożliwiają cyfrowe ulepszanie przekazu wideo, dotyczy to szczególnie prezentacji na wyświetlaczach o dużych przekątnych.

Informacje: cyberlink.com Cena: 209 zł (za edycję Standard) Ocena: 7/10

TrueTheater składa się z funkcji HD, Motion, Surround, Stretch oraz Lightening, które odpowiadają za poprawę jakości DVD i HD - zarówno obrazu, jak i dźwięku. Filmy w gorszej jakości (DVD) są elektronicznie ulepszane, dzięki zastosowaniu specjalnych algorytmów, które skalują obraz do wyższej rozdzielczości (upscaling), wzmacniają biel i programowo generują dodatkowe klatki, wypełniające ewentualne dziury. Obraz wyświetlany za pomocą dziewiątej wersji opisywanego programu jest ostrzejszy niż np. w PowerDVD 8 - zmianę widać szczególnie na ekranach o dużych przekątnych (30-calowych i większych).

Program obsługuje także standard HDMI 1.3, który umożliwia przesyłanie 8-kanałowego dźwięku i obrazu jednym kablem. Docenią to z pewnością właściciele najnowszego sprzętu audio-wideo.

PowerDVD 9 powinien spodobać się również właścicielom starszych komputerów. Producent obiecuje, że dzięki tej aplikacji obejrzysz filmy z krążków Blu-ray nawet na leciwych pecetach, ze słabszym procesorem jednordzeniowym. Jednakże do płynnego odtwarzania filmów w wysokiej rozdzielczości potrzebna jest nowoczesna karta graficzna, obsługująca sprzętową akcelerację wideo.

PowerDVD 9 - przerabia gorsze na lepsze

Zgodnie z sondą przeprowadzoną przez redakcję PC Worlda, PowerDVD jest najczęściej używanym programowym odtwarzaczem DVD (liczba internautów: 1497, badanie: 3-5.03.2009)

Naprawdę wygodny

Tryb FancyView pozwala przeglądać filmy DVD jako rozdziały lub tytuły z kolekcji (Movie Collection). Kolejną nowością jest Cinema Mode, który umożliwia oglądanie filmów HD w Windows Media Center i Windows Media Playerze oraz pozwala szybko przełączać się między kilkoma wyświetlaczami - także przy użyciu pilota.

Dla miłośników montażu filmów przewidziano remiksy. Możesz wybrać dowolne klatki, ujęcia czy sceny, a następnie utworzyć z nich inny film. Dodasz nowy podkład dźwiękowy i animacje, dostosujesz też napisy.

PowerDVD 9 obsługuje najpopularniejsze formaty wideo HD, w tym AVCHD, AVCREC, MPEG-4 AVC (H.264), MPEG-2 HD, WMV-HD (VC-1), a także standardy dźwięku przestrzennego, w tym Dolby TrueHD, HD Home Theater Audio oraz DTS HD Master Audio. Niestety, "dziewiątka" nie obsługuje nośników HD-DVD (twórcy pozostali wierni konkurencyjnemu formatowi Blu-ray). Odtwarzacz podczas odtwarzania filmów HD potrzebuje mniej pamięci operacyjnej od poprzedniej wersji.

PowerDVD 9 - przerabia gorsze na lepsze

Producent oferuje trzy wersje PowerDVD: - 49,95 dolara, za wersję Deluxe zapłacisz 69,95 dolara. Najdroższa, Deluxe, kosztuje 95,95 dolara. Pamiętaj, że wszystkie funkcje aplikacji, w tym obsługę Blu-ray, znajdziesz jedynie w edycji Deluxe. Mniej zapłacisz, jeśli masz starszą edycję, wtedy możesz dokonać uaktualnienia (możliwy z wersji 7 i 8).

Z oficjalnej witryny producenta pobrać można 30-dniową wersję trial.

Plusy:

+ dużo nowych technologii zwiększających jakość odtwarzanych filmów

+ obsługa nowych standardów audio-wideo

+ nowości w interfejsie aplikacji

Minusy:

- brak polskiej wersji językowej

- wysoka cena

- brak obsługi HD-DVD

Podsumowanie:

System elektronicznej poprawy jakości obrazu działa sprawnie, ale nie zastąpi filmu HD.