PowerDVD po raz szósty

Firma Cyberlink udostępniła najnowszą wersję popularnego programowego odtwarzacza DVD - PowerDVD 6.0. Wprowadzono w niej nowy dekoder audio Dolby Pro Logic IIx, możliwość odtwarzania płyt DVD-Audio oraz materiałów telewizji wysokiej rozdzielczości. Zmian jest więcej, a szczegółowo opisujemy je w dalszej części artykułu. Wersję testową aplikacji można pobrać z naszego serwisu FTP.

Wśród najważniejszych innowacji, zaimplementowanych do wersji 6.0 warto wymienić następujące technologie:

CLEV-2 -druga odsłona funkcji odpowiedzialnej za poprawę jasności i odwzorowania kolorów na ekranie. Program poddaje zmianom parametry chrominancji i luminancji tak aby zarówno ciemne jak i jasne sceny filmowe prezentowane były w jak najczytelniejszy sposób. Obraz jest także specjalnie optymalizowany pod kątem naturalnej prezentacji barw na wyświetlaczach LCD i plazmowych (PDP).

Smart Video Deinterlacing - podwojenie linii wyświetlanych na obrazie, a przede wszystkim poprawa płynności wyświetlanego wideo oraz redukcja postrzepionych krawędzi i zwiększenie detaliczności obrazu. Obraz analizowany jest klatka po klatce, a system poprawia klatki, które uzna za niedostatecznie dobre jakościowo.

Działanie Dolby Pro Logic IIx w PowerDVD 6

Działanie Dolby Pro Logic IIx w PowerDVD 6

Więcej proporcji obrazu - nowa edycja PowerDVD obsługuje formaty 4:3 i 16:9, dzięki czemu obraz jest wyświetlany w naturalnych proporcjach. Filmy 4:3 wyświetlane mogą być na ekranach panoramicznych bez dużych zniekształceń. Aplikacja inteligentnie dokonuje skalowania obrazu tak, że jego środek pozostaje nienaruszony, a boki są stopniowo skalowane do pełnej szerokości ekranu.

Nowe dekodery surround - dodano nowy dekoder Dolby Pro Logic IIx, który uprzestrzennia nagrania stereo i wielokanałowe do postaci 7.1. Program odtwarza także płyty DVD-Audio oferujące zapis dźwięku o jakości do 24bit/96 kHz (w wersji 5.1) i 24bit/192 kHz (dwukanałowy).

PowerDVD przyda się nie tylko do odtwarzania filmów z płyt DVD - aplikacja obsługuje również wideo w formacie DivX (ale nie wyświetla napisów ekranowych). Nowością jest obsługa kodeka DivX Pro oraz nowego standardu wideo wysokiej rozdzielczości WMV-HD.

Miłośników stacjonarnych nagrywarek DVD ucieszy fakt, iż nowe PowerDVD odtwarza także płyty DVD nagrane w trybach wideo (możliwa daleko idąca edycja wideo) DVD-VR (na dyskach DVD-RAM/RW i DVD-R).

Program oferowany jest w dwóch wersjach - Deluxe i Standard. Pełna wersja programu w wersji standard kosztuje 44,95 USD, natomiast Deluxe 69,95 USD. Jakie są różnice pomiędzy obiema wersjami możecie sprawdzić tutaj.

Z naszego serwisu można pobrać wersję trial PowerDVD (działającą przez 30 dni, dodatkowe ograniczenie to fakt, iż aplikacja nie odtwarza dźwięku z płyt DVD-Audio).

Strona producenta.

Plik do pobrania.


Zobacz również