PowerMac lepszy od Compaqa

Komputery Apple z napędem DVD-R i oprogramowaniem iDVD pozostawiają swoich pecetowych rywali z Compaqa daleko w tyle.

Od chwili kiedy pojawił się na rynku nowy napęd DVD firmy Pioneer, który stosowany jest póki co przez firmy Apple i Compaq, domowe nagrywanie filmów w formacie DVD stało się czystą przyjemnością. Zdaniem Waltera Mossberga z Wall Street Journal DVD-R stanie się standardem w komputerach PC w przeciągu najbliższych pięciu lat. W przypadku firmy Apple, między innymi dzięki konstrukcji komputerów Power Mac G4 i nowemu oprogramowaniu, łatwość obsługi i możliwości zastosowania DVD-RAM pozostawiają produkty Compaqa w tyle.

Mowa tu o oprogramowaniu iDVD służącym do zarządzania procesem nagrywania krążków, który skutecznie ułatwia wypalanie płyt i pozwala na ich odtwarzanie w większości urządzeń przeznaczonych do tego celu. Na korzyść komputerów Compaqa wyposażonych w DVD-R i program DVDit! przemawia tylko fakt, iż są one tańsze niż produkty Apple. Jednak oprogramowanie to umożliwia jedynie import plików wideo, chyba że jesteśmy w stanie wydać dodatkowe 400 USD po to, aby rozszerzyć możliwości o obsługę formatu MPEG, podczas gdy Apple iDVD automatycznie dokonuje konwersji do formatu MPEG w momencie nagrywania płyty DVD.

Ponadto już na początku samego procesu nagrywania, oprogramowanie żąda od użytkownika wybrania pomiędzy systemem NTSC lub PAL TV oraz formatem MPEG1 lub MPEG2, co dla początkującego wideo fana na pewno nie jest ułatwieniem. Mossberg dodał również, że rozwiązania stosowane przez Compaq wymagają poświęcenia większej ilości czasu, a przy tym jakość końcowa jest gorsza niż w Apple iDVD.

www.asu.info.apple.com


Zobacz również