Powerbook G4: superkomputer w tytanowej obudowie

Apple zaprezentowała notebooka wyposażonego w procesor PowerPC G4 400 MHz, 15 calową matrycę i ważącego zaledwie 2,4 kg.

Nowy Powerbook G4 to prawdopodobnie najszybszy dostępny na rynku notebook z 15 calową matrycą LCD, wbudowanym odtwarzaczem DVD i tytanową obudową, która skutecznie chroni sprzęt przed wszelkimi wstrząsami czy zabrudzeniami.

Zastosowany w urządzeniu procesor jest wspólnym dziełem Apple'a, Motoroli i IBM, zapewnia stałą wydajność rzędu 1 gigaflopa (1 miliard operacji na sekundę), a szczytowa

wartość może wynosić nawet do 5,3 gigaflopa. Osiągnięto to dzięki machanizmowi 'Velocity Engine', które zapewnia przetwarzanie danych w 128 bitowych odstępach (w przypadku innych procesorów jest to 32 lub 64 bity).

Ponadto Powerbook G4 Titanium wyposażony został w nowy, 128 bitowy kontroler graficzny ATI RAGE Mobility (dzięki któremu najbardziej obecnie wymagająca graficznie gra 'Rune' na 15,2'' matrycy i przy 8 MB pamięci video działa idealnie), a baterie pozwalają na

5 godzin nieprzerwanej pracy.

Notebook umożliwia również sprawne montowanie i przesyłanie sekwencji wideo

przy prędkości 400 megabitów na sekundę dzięki dołączonemu interfejsowi

FireWire (IEEE 1394) oraz bezprzewodowemu dostępowi do internetu i Ethernetu.

Technologia AirPort umożliwia przesył danych na odległość 45 metrów

(niezależnie od rozkładu budynku) z prędkością 11 megabitów, wykorzystując

do tego jedynie kartę i stację bazową AirPort.

Wraz z Powerbookiem klient otrzymuje pełne wersje programów Adobe Photoshop 6.0 i iMovie 2. Cena notebooka wynosi 2599 USD, co w porównaniu z Sony VAIO Z505 (2549 USD ) i jego parametrami technicznymi stanowi atrakcyjną alternatywę.

www.apple.com


Zobacz również