Powiedz to krótko i zwięźle

Jeżeli nie masz ochoty rozmawiać ze swoim szefem lub boisz się o wysokość rachunku za telefon, skorzystaj z usługi SMS. Za jej pomocą możesz również wysłać e-maila albo dowiedzieć się jak bardzo wczoraj spadł kurs dolara. SMS zamienia twój telefon w pager o niecodziennych możliwościach, z których nie zdajesz sobie nawet sprawy.


Jeżeli nie masz ochoty rozmawiać ze swoim szefem lub boisz się o wysokość rachunku za telefon, skorzystaj z usługi SMS. Za jej pomocą możesz również wysłać e-maila albo dowiedzieć się jak bardzo wczoraj spadł kurs dolara. SMS zamienia twój telefon w pager o niecodziennych możliwościach, z których nie zdajesz sobie nawet sprawy.

Usługa SMS (Short Messaging System) powstała z myślą o przekazywaniu krótkich komunikatów w formie tekstowej. Przydaje się wszędzie tam, gdzie nie ma konieczności nawiązywania połączenia. Do jej zalet można zaliczyć niską, w porównaniu z normalnym połączeniem, cenę. Do wad - ograniczoną do 160 znaków długość wiadomości.

Komunikat wysłany za pomocą telefonu lub Internetu trafia do SMS Center. SMSC kieruje go do odpowiedniego operatora sieci, który przesyła go do telefonu odbiorcy. W przypadku wysyłania wiadomości z telefonu należy wpisać numer centrum SMS. Można skorzystać z centrum polecanego przez operatora lub zdać się na jedno z zagranicznych. Wysyłając komunikat z Internetu, trzeba znaleźć odpowiednią stronę, na której umieszczono bramkę, i wypełnić podane pola. Wybór SMSC nie wpływa na cenę komunikatu, lecz na zasięg oraz liczbę sieci i państw, które ono obsługuje. Jednak by skorzystać z zagranicznego centrum, musimy mieć aktywowane rozmowy międzynarodowe.

Bramki WWW-SMS

Na stronach operatorów sieci telefonii komórkowej można znaleźć bramki, umożliwiające wysyłanie komunikatów SMS na telefony komórkowe.

Wystarczy podać numer telefonu i wpisać wiadomość. Abonenci sieci Idea muszą uprzednio wyrazić zgodę na przyjmowanie SMS-ów pochodzących z sieci Internet. Przy odrobinie wprawy również na swojej stronie możesz zbudować taką bramkę.

Adresy bramek operatorów:

Plus GSM:

http://www.text.gsmplus.pl/sms/ ## ###

Era GSM:

http://www.eragsm.pl/ ###

Idea Centertel:

http://sms.centertel.pl/ ####

Oprócz komunikacji z innymi abonentami możesz skorzystać z pokaźnego pakietu usług związanych z systemem SMS. Ich rodzaj i liczba dostępnych opcji ściśle zależą od twojego operatora sieci. Dzięki nim możesz sprawdzić, co dzieje się na giełdzie papierów wartościowych lub uzyskać wyniki losowań gier liczbowych. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule "Telefon do zadań specjalnych" na stronie 54.

Wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych udostępnione jest przez operatorów sieci również w Internecie. Umożliwia to korzystanie z komunikacji tekstowej zarówno na drodze telefon-Internet, jak i odwrotnie. Przyjrzyjmy się dokładnie możliwościom przesyłania wiadomości przez tak zwane bramki.

WWW-SMS

Powiedz to krótko i zwięźle

Programy do wysylania wiadomosci SMS

Bramki SMS umożliwiają wysyłanie komunikatów tekstowych do telefonów pracujących w danej sieci. Obsługiwane są z poziomu przeglądarki internetowej. Aby wysłać wiadomość, wystarczy podać numer i jej treść. Można też zaprogramować czas jej dostarczenia z dokładnością do kilku minut. W ten sposób masz możliwość nie tylko komunikowania się z innymi abonentami sieci, ale i programowania swego telefonu, by przypominał o ważnych terminach. Wystarczy wysłać wiadomość pod osobisty numer aparatu z żądaniem dostarczenia o określonej porze.

Programy do wysyłania wiadomości SMS

W Internecie można znaleźć wiele programów, umożliwiających wysyłanie komunikatów tekstowych.

Wiadomość prosto z ekranu twojego komputera poprzez Internet trafia do telefonu odbiorcy. Pokaźny zbiór programów znajdziesz pod adresem: http://www.nokia.org.pl/

Wysłanie SMS-u z bramki WWW sieci Idea jest możliwe jedynie wówczas, gdy abonent wyraził chęć otrzymywania komunikatów pochodzących z Internetu. Plus i Era nie nakładają żadnych ograniczeń.

E-mail-SMS

Jeżeli nie chcesz lub nie możesz skorzystać z bramki WWW-SMS, wyślij pocztą elektroniczną wiadomość tekstową. Musisz zaadresować ją numerem telefonu odbiorcy i rozszerzeniem operatora. Usługa przeważnie wymaga od użytkownika telefonu wykupienia abonamentu w cenie około 10 zł, choć u niektórych operatorów, np. w sieci Plus GSM, jest ona bezpłatna. Wykupując abonament w sieci Era GSM, otrzymasz konto poczty e-mail oraz dostęp do Internetu pod specjalnym numerem. Wysyłając wiadomość, powinieneś pamiętać, by nie załączać do niej dodatkowych plików. Właściciel telefonu i tak nie będzie mógł odczytać ich zawartości. Nie obowiązuje tutaj natomiast ograniczenie długości tekstu do 160 znaków. Dłuższe komunikaty zostaną po prostu podzielone na mniejsze i dotrą do odbiorcy w postaci nie jednego, ale kilku SMS-ów.

Wysłanie w ten sposób wiadomości nie jest niestety jednoznaczne z jej dostarczeniem. Czasami bramki nie działają poprawnie lub są chwilowo wyłączone. Bardziej niezawodne są systemy WWW-SMS, w których możemy zażądać potwierdzenia dostarczenia komunikatu. Potwierdzenie takie zostaje wysłane na naszą skrzynkę pocztową w postaci wiadomości e-mail.