Powolny Rambus

Procesory Pentium III, pracując z pamięciami standardu PC-133, osiągają często lepszą wydajność niż te wykorzystujące układy Rambus.

Z testów przeprowadzonych w laboratoriach firmy Intel wynika, że komputery z nowymi chipsetami 815E współpracującymi z układami PC-133 SDRAM są z reguły wydajniejsze od systemów z chipsetami 820 wyposażonymi w pamięci RDRAM. Mimo to Intel nadal ma zamiar wykorzystywać układy Rambus (RDRAM), głównie ze względu na ich większą przepustowość, niezbędną do obsługi szybkich procesorów i aplikacji obsługujących strumieniowe przekazy multimedialne.

Testy Intela wskazują na to, iż pamięci PC-133 SDRAM mają wciąż najbardziej korzystny stosunek wydajności do ceny i są najdogodniejszą opcją dla większości osób zamierzających zakupić komputer. Układy Rambus natomiast, mimo zapowiadanego od dłuższego czasu spadku cen, wciąż są ponad dwukrotnie droższe od "zwykłych" pamięci SDRAM. Koszt 128 MB kości RDRAM kształtuje się obecnie na poziomie 470 USD, natomiast układy PC-133 tej samej pojemności kosztują około 230 USD. Przedstawiciele firmy Rambus przewidują spadek cen swoich układów po zwiększeniu produkcji i upowszechnieniu się tej technologii. Według przewidywań analityków, będą one jednak zawsze o co najmniej 25% droższe od SDRAM.

Intel utrzymuje, że technologia Rambus znajdzie pełne zastosowanie dopiero w przypadku procesorów działających z szybkością 1 GHz. Jednym z pierwszych takich procesorów będzie zapowiadany na koniec bieżącego roku Pentium 4, pracujący wyłącznie z układami RDRAM.


Zobacz również