Powrót CIH-a

Przedstawiciele firmy Trend Micro poinformowali o wykryciu nowej mutacji wyjątkowo niebezpiecznego wirusa komputerowego - CIH. Nowa wersja, PE_CIH.1049, może m.in. wykasować dane z BIOS-u płyty głównej komputera oraz uszkodzić twardy dysk.

Przedstawiciele firmy Trend Micro poinformowali o wykryciu nowej mutacji wyjątkowo niebezpiecznego wirusa komputerowego CIH. Nowa wersja, PE_CIH.1049, może m.in. wykasować dane z BIOS-u płyty głównej komputera oraz uszkodzić twardy dysk.

Z analiz kodu wirusa wynika, że uaktywnia się on jedynie 2 dnia sierpnia każdego roku. Po uaktywnieniu się, PE_CIH.1049 infekuje wszystkie uruchamiane na komputerze pliki z rozszerzeniem .exe. Następnie zamazuje dane zapisane w BIOS (wirus potrafi również uszkodzić twardy dysk, przedstawiciele Trend Micro nie poinformowali jednak, w jaki sposób). Destrukcyjna procedura zostanie wykonana jedynie na komputerach, na których zainstalowano systemy Windows 95/98/Me – w innych systemach z rodziny Windows PE_CIH.1049 będzie się jedynie "rozmnażał". Może to jednak spowodować poważne spowolnienie pracy systemu.

Aby usunąć wirusa, należy zaopatrzyć się w najnowsze uaktualnienia do programu antywirusowego i przeprowadzić kompleksowe skanowanie systemu. Jeśli aplikacja wykryje pliki zainfekowane przez PE_CIH.1049, należy usunąć z nich wirusa. Jeśli "wyczyszczenie" pliku nie będzie możliwe, konieczne jest jego usunięcie – w tym przypadku niezbędne może jednak okazać się ponowne zainstalowanie systemu Windows.


Zobacz również