Powrót Duronów?

Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez źródła zbliżone do AMD wynika, że producent ten planuje wskrzeszenie linii ekonomicznych procesorów Duron.

Jak wiadomo produkcja Duronów została zakończona w październiku ubiegłego roku. Miały one całkowicie zniknąć z rynku, a ich miejsce w ofercie zajęły niedrogie Athlony XP. Z kolei Athlony XP miały być zastąpione 64-bitowymi Athlonami 64, których premierę przełożono na wrzesień br.

Wszystko wskazuje na to, że Durony pojawią się na rynku ponownie – już latem. Nie będą to jednak te same procesory co poprzednio, a nowo nazwane Athlony z rdzeniem Thoroughbred.

W ten sposób AMD planuje promować Athlony z rdzeniem Barton (ma ich się pojawić w najbliższym czasie kilka modeli), które w stosunku do poprzedników mają jedynie podwojoną pojemność pamięci podręcznej drugiego poziomu. Rdzeń nowych Duronów ma nosić nazwę Thorton, chociaż z informacji jakie mamy na dzień dzisiejszy nie wynika aby w jego architekturze zaszły jakiekolwiek zmiany w stosunku do Thoroughbreda.

Zapowiada się więc kolejne mydlenie oczu klientom, którzy z pewnością pogubią się w symbolach i nie będą kompletnie wiedzieli czy kupują Durona Thortona, Athlona Thoroughbreda czy Athlona Bartona.


Zobacz również